Dani slovenačkog filma u organizaciji Društva Slovenaca iz Beograda Sava, ove godine se održavaju četvrti put, u 5 gradova u Srbiji: Beogradu, Pančevu, Novom Sadu, Vršcu i Nišu. Manifestacija će srpskom gledalištu otvoriti poglede prema temama i motivima prepoznatljivim u obe bivše jugoslovenske republike. Posetioci u Beogradu će od utorka 11. decembra do petka 14. decembra u zgradi Jugoslovenske kinoteke (Uzun Mirkova 1) imati priliku da pogledaju osam dugometražnih i osam kratkih dokumentarnih i igranih filmova novije slovenačke produkcije.

Filmovi sa glavnog programa biće u istom periodu prikazani u Nišu, Vršcu i Novom Sadu, dok će u Pančevu festival početi u petak, 14.12. i trajati do utorka, 18.12. U okviru programa DSF+ od 6. do 8.12. prikazana su dva dokumentarna dugometražna i izbor kratkih filmova u Domu kulture Studentski grad.

Reviju filmova u Jugoslovenskoj kinoteci otvoriće film Cankar, reditelja Amira Muratovića, pobednički film na Festivalu slovenačkog filma u Portorožu. Ovaj film, posvećen znamenitom slovenačkom književniku i narodnom tribunu, Ivanu Cankaru biće istog dana premijerno prikazan i u Ljubljani na RTV Slovenija, jer je to dan obeležavanja 100-godišnjice njegove smrti, (11.12.1918). U filmu je predstavljen savremen pogled na život i stvaralaštvo pisca, rodonačelnika moderne književnosti i duhovnog putokaza u prelaznim vremenima, između dva veka, kao i propasti jedne države i nastajanje nove.

U Jugoslovenskoj kinoteci na programu je na više festivala nagrađen film Rudar rediteljke Hane Silak, koji govori o preispitivanju zatamnjene prošlosti, zatim film o mladalačkom avanturizmu Pođi sa mnom Igora Šterka, dobitnika Vesne, kao i opšteprihvaćena komedija Buđenje, reditelja Petera Bratuše. Preokupacije slovenačkih autora su i marginalne skupine, kao u filmu Koliko se voliš koji govori o paru beskućnika, rediteljke Nine Blažin, ovogodišnjeg dobitnika Vesne i film Odrastanje, koji prikazuje ženu u borbi za pravo sklapanja istopolnih zajednica, rediteljskog para S. Gačića i D. Menceja.

U programu DSF+ učestvuju filmovi Janeza Burgera i Milene Olip, Tribuna-veseli otpor i Sine legibus po putevima 1976, kao i istaknuti kratki filmovi Musca Domestica, Jaz, Kandidat 235, Cipelarnica i Poslednji dan Rudolfa Ničea, dobitnik Vesne za najbolji kratki film na ovogodišnjem Festivalu Slovenačkog Filma u Portorožu.

Cilj ove filmske manifestacije je da se predstave autori i njihova ostvarenja i preko kontakta sa publikom i okruglih stolova uspostavi most za unapređenje saradnje i razumevanja između slovenačkih i srpskih stvaralaca i ljubitelja filma.

Projekcije filmova su besplatne, a manifestacija obuhvata i prateće sadržaje: izložbu, tribinu, okrugle stolove, radionicu filmske montaže.

Tema ovogodišnjeg okruglog stola su Literarni velikani na filmu i TV–u, a u seminarskoj sali kinoteke srešće se autori filma o Cankaru sa kolegama iz RTS-a, tvorcima filma o Petru Kočiću.

Ovogodišnja tribina posvećena je saradnji na planu scenarija između dve kinematografije. 

Izložba će biti posvećena snimateljskom doajenu Ivi Belecu, a zatim će biti prikazana digitalizovana kopija prvog slovenačkog igranog filma Na svojoj zemlji, snimljenog 1948. u režiji Franca Štiglica u kome je kao kamerman učestvovao i Belec.

Stručnu radionicu namenjenu studentima FDU vodiće Zlatjan Čučkov, ovogodišnji dobitnik Vesne za montažu filma Koliko se voliš. Organizator radionice je Dino Dolničar, docent na katedri za montažu zvuka pri FDU.

Manifestaciju podržavaju: Filmski centar Slovenije, Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, Ured za Slovence u okruženju i po svetu Republike Slovenije, Nacionalni svet slovenske nacionalne manjine Republike Srbije, Jugoslovenska kinoteka u Beogradu i Slovenska kinoteka u Ljubljani.

Z. J.