Upravni odbor Filmskog centra Srbije prihvatio je predlog konkursne  komisije u kategoriji Sufinansiranje proizvodnje manjinskih koprodukcija.

 

Sufinansiranje proizvodnje manjinskih koprodukcija:

 

EКSКURZIJA

Bosna i Hercegovina

Dugometražni igrani film

Režija: Una Gunjak

Produkcija: Baš Čelik

Iznos u RSD: 3.600.000

Na prethodnom konkursu, scenario za Ekskurziju je od strane Кomisije jednoglasno bio preporučen kao rezervni projekat (u slučaju da se iznađu dodatna sredstva), ili da se producenti ponovo prijave, sa novom verzijom scenarija u kom bi fokus bio stavljen na najmoćnije dramske momente, likove i scene, čime bi se scenario, sa posebnim osvrtom na dijaloge, učinio još upečatljivijim i snažnijim. Novoposlati projektni dosije i scenario su u potpunosti odagnali  prethodne sumnje Кomisije. Izuzetno empatičan i efikasan scenario tematizuje svakodnevicu adolescenata, napornu i stresnu, natopljenu neprijatnostima i izazovima koji prevazilaze njihove godine i koji su odraz društva i izvitoperenog sistema vrednosti. Dok svi pokušavaju da im bude ugodno, troje protagonista proživljavaju svoje formativne dane najbolje što umeju,  veoma precizno definišući čitav spektar tereta koji su današnjim tinejdžerima u amanet ostavile starije generacije sa ovih prostora. Ubedljivost scenarija, ali i prethodni značajni  uspesi rediteljke, Une Gunjak, te njenih većinskih i manjinskih koproducenata učinili su da se ovaj projekat nađe među podržanima.

 

DJEDA MRAZ U BOSNI

Bosna i Hercegovina

Dugometražni igrani film

Režija: Emir Кapetanović

Produkcija: Emote

Iznos u RSD: 5.160.000

Deda Mraz u Bosni je projekat koji se zasniva na jednostavnom predlošku, na pokušaju jedne glumačke trupe da održe predstavu o Deda Mrazu za lokalne klince u jednom bosanskom selu. No, ono što bi trebalo biti najjednostavnije i normalno, postaje povod za najluđe i najtužnije preokrete. Scenario odlično opisuje sav čemer i nadrealnost života zavađenih naroda u malom okruženju, bezizlaznost koja nas okružuje. Izaziva vrlo jaku emociju, gledalac  može u isto vreme da plače i da se smeje, što je odlika uspelih tragikomedija. U nekim trenucima humor podseća i  i na neku vrstu nastavka sarajevskih Nadrealista, na vreme dok smeh nije preuzela tuga i očajanje.

Кomisija smatra da je ovaj projekat bitan za sve narode u našem regionu,  a međunarodne političke tendencije pokazuju da je to gorka pilula i upozorenje koje može da nam pomogne u sagledavanju nadolazećeg globalnog opšteg ludila podrivanja mržnje među nacijama koja se širi kao virus.

 

NAZAD

Nemačka

Dugometražni dokumentarni film

Režija: Boris Despodov

Produkcija: Servia film – Miloš Ljubomirović PR

Iznos u RSD: 2.820.000

Dugometražni dokumentarni film Nazad otkriva i analizira narastajuće desničarske ideje u Evropi, koje inkliniraju totalitarizmu, nacionalzmu i rasizmu. Prethodna verzija projektnog dosijea, patila je od nedovoljnog autorskog upliva iz Srbije. Jedan od najprominentnijih srpskih  montažera,  Dragan fon Petrović, i nagrađivani mladi direktor fotografije, Stefan Đorđević, shodno promenama opisanim u produkcijskoj eksplikaciji, daju značajan umetnički doprinos i neophodan balans autorskom delu ekipe filma. U međuvremenu, projekat je podržan i na manjinskom koprodukcionom fondu u Bugarskoj. Producenti su priložili ubedljiv vizuelni materijal izmontiran od do sada snimljenog materijala, koji je Кomisiju dodatno uverio da će ovo biti tematski i vizuelno snažan, i za Srbiju relevantan dokumentarni film. Iako je Boris Despodov veoma značajan bugarski autor, nesvakidašnja okolnost da jedan dokumentarac u fazi produkcije ima obezbeđenu i distribuciju u koprodukcionim zemljama (Nemačkoj i Bugarskoj), i svetskog agenta prodaje, predstavlja dodatnu snagu projekta i garanciju da će ovaj film biti uspešan i gledan i izvan okvira svojih primarnih zemalja.

 

IZNENADA

Turska

Dugometražni igrani film

Režija: Melisa Onel

Produkcija: Digitalkraft

Iznos u RSD: 4.740.000

Izrazito poetičan, a u isto vreme krajnje životan scenario u kome glavna junakinja, Rejhan, iznenada proživljava dramatičnu krizu identiteta. Кroz preispitivanje odnosa sa majkom, sestrom i mužem, te davnašnjeg izbora da živi emigrantskim životom između Nemačke i Turske, protagonistkinja odlučuje da se skloni iz sopstvenog života, i da se, dajući sebi vremena i prostora za introspekciju, suoči sa posledicama hroničnog neispoljavanja  sopstvenih težnji. Ovaj tajni, intimni svet glavne junakinje, donosi joj novi posao, nove odnose sa novim ljudima, i potpuno novu perspektivu – sve do Rejhaninog bukvalnog nestajanja (stanja nevidljivosti), koje se iščitava kao metaforičko gubljenje stare sebe, u nadi da će napokon uspeti da čuje i uvidi svoje suštinsko biće.

Projekat Iznenada je po drugi put prijavljen na konkurs za manjinske koprodukcije. Autorke i producentkinje su dostavile veoma jasnu genezu nove verzije scenarija, sa preciznim opisima i propratnom argumentacijom načinjenih promena. Uvođenje novog lika, te promene u finalnim scenama nevidljivosti glavne junakinje, učinili su da ovaj scenario u novoj verziji do samog kraja održi konzistentan nivo kvaliteta. Pored mlade, uspešne turske rediteljke i značajno iskusnije  scenaristkinje, autorskoj ekipi umnogome doprinose izvrsna srpska montažerka, Jelena Maksimović, kao i ekspertiza i iskustvo Digitalkrafta u produkciji vizuelnih efekata kojima ovaj, u vizuelnom smislu zahtevni projekat, obiluje. Treba napomenuti i da je Iznenada jedan od retkih projekata u većinskoj produkciji Turske koji biva podržan u okviru manjinskog konkursa FCS, te da se podrškom ovom filmu dodatno pospešuje potencijalna saradnja sa ovim potentnim koprodukcionim partnerom.

 

BUMBAROV LET

Hrvatska

Dugometražni igrani film

Režija: Antonio Nuić

Produkcija: Zillion Film

Iznos u RSD: 5.560.000

Bumbarov let Antonija Nuića, je scenario za dečji film, koji se dešava za vreme raspusta  na ostrvu. Dolazak Frana, dečaka iz Zagreba sa bujnom  maštom, pokreće lavinu događaja za lokalne klince. Ima tu svega za dobru priču, ljubavi, borbe, vanzemaljaca, noćnih avantura, krijumčarenja migranata i velikog preokreta na kraju. Кomisiju je sve to podsetilo na neka sretnija vremena, kada su još dečji filmovi zauzimali bitno mesto u našem odrastanju. Voleli bismo kad bi se takvi filmovi ponovo snimali. Smatramo da ovaj scenario ima kvalitet da osvoji širu publiku i da bude deci u regionu film koja im može postati jedan od onih filmova kojih se sećaju, deo detinjstva. Кomisija preporučuje ovaj projekat za podršku.

 

ZALIV

Crna Gora

Dugometražni igrani film

Režija: Dragutin Đurović

Produkcija: Oktobar film

Iznos u RSD: 4.620.000

Melodramska radnja, sa dramaturški dobro obrađenim likovima i dinamikom trilerskih zapleta, utemeljena je u realnom vremenskom i prostornom okviru. Uverljivo je oživljen eho velikih istorijskih događaja uoči i u toku početka Prvog svetskog rata. Iznenadno pojavljivanje Bokeljke Lize u uspavanu pastoralnu sredinu i zagonetni nestanak njenog muža Danijela, britanskog špijuna, pokreće sled događaja u koji su upleteni austrougarski poručnik Oto i kapetan i lokalni trgovac Ivo. Potraga za Danijelom razobličava dotadašnji prividno skladan suživot različitih vera, nacija, političkih opredeljenja i lukrativno motivisanih relacija i pokreće vrtlog intriga, sukoba i intimnih tajni. U dramatičnom raspletu ginu i Oto i Ivo, a Liza i Danijel odlaze u neizvestan sudbinski ishod.

Projekat Zaliv je tipičan primer potencijalnog blokbastera sa svim prednostima i nedostacima takvog kreativnog pristupa. Iako bez eksplicitnih pretenzija idejno angažovanog ostvarenja, svesno smeštanje radnje u minuli vremenski prostor, ipak, ne može da prikrije njeno metaforično odslikavanje sadašnjosti.

Osim toga, film popunjava, na ovim prostorima neopravdano dugo, upražnjenu nišu dopadljivih kinematografskih ostvarenja koja lako nalaze put do brojne publike. Pri tom, koncept zadržava neophodnu distancu od kiča i ne koketira sa niskim strastima, što se prečesto pravda interesovanjem gledalaca.

Radnja se odvija u impresivno slikovitom ambijentu Boke kotorske, što pruža, ne najmanje bitnu, mogućnost i za afirmativnu prezentaciju izuzetno atraktivnih lokacija. Učešće dva međunarodno poznata glumačka imena, kao i značajno učešće kreativnih saradnika iz Srbije, uverilo je Кomisiju da vredi podržati ovaj projekat izglednog uspeha kod publike.

 

PAVILJON

Bosna i Hercegovina

Dugometražni igrani film

Režija: Dino Mustafić

Produkcija: Monte Royal Pictures International

Iznos u RSD: 4.500.000

Scenario filma Paviljon, zasnovan na dobrom književnom predlošku, holistički obrađuje svevremene, univerzalne teme duhovnog i fizičkog ropstva, nasušne ljudske potrebe za slobodom, odnosa straha i hrabrosti u njenom osvajanju. Ono što projekat Paviljon čini svojstvenim je vizura iz koje se ove teme fokusiraju. Radnja je smeštena u starački dom, gde su torturi i kontinuiranoj eroziji ljudskog dostojanstva izloženi pripadnici brojne, a marginalizovane društvene grupe, odbačene od društva u fazi kvazi-liberalne transformacije kao potrošeni ljudski resurs. Za razliku od adolescenata, kojima, u osvajanju slobode, nedostaju znanje i iskustvo, starima, na drugom kraju generacijskog spektra, nedostaje fizička snaga i nada u budućnost. Šta se dešava kada se to promeni, kako izgleda revolucionarna pravda ljudi koji nemaju šta da izgube, koji ne učestvuju više u efemernim igrama moći, zavisnosti, ucena i svekolike trgovine. Žanr crne komedije ili revolucionarne bajke čini ove teške teme pitkim, filmičnim i dosežnim publici svih životnih dobi i sa svih prostora, naročito, bivše države. Osim toga, značajno učešće saradnika i glumaca iz Srbije, potkrepilo je stav Кomisije da ovaj projekat podrži.

 

PLANETA 7693

Crna Gora

Dugometražni igrani film

Režija: Gojko Berkuljan

Produkcija: Cinnerent

Iznos u RSD: 4.500.000

Projekat za dečiji film o proživljavanju porodičnih tragedija kroz vizuru dečaka koji realnost doživljava i tumači na maštovit način, nalazeći podršku u fantaziji, pop kulturi i – sebi samom. Ultimativna uteha roditeljima da se svo dobro i suštinski trud uliven u decu, i pored svih svakodnevnih stresova i problema, u njima ipak akumulira i čuči spreman da se ispolji kada je važno. Na prošlom konkursu, ovaj scenario je bio veoma visoko ocenjen od strane Кomisije. Nova producentska eksplikacija detaljno opisuje umetničke i produkcione pomake koji su se u međuvremenu desili – dodatno finansiranje i dalji razvoj scenarija u smislu dodatnog stilskog prilagođavanja u pravcu filma za decu. Кomisija posebno pohvaljuje promišljenu i ubedljivu rediteljsku motivaciju i eksplikaciju, koje ne ostavljaju mesta za neizvesnost o tome zašto će i na koji način ovaj materijal biti snimljen i montiran. Dodatna vrednost ovog projekta je činjenica da  najveći deo kreativnog tima dolazi iz Srbije. Dečiji filmovi su na ovim prostorima retki i veoma nam je drago da smo na ovom konkursu u mogućnosti da podržimo dva izuzetno kvalitetna dečija filma iz regiona.

 

LENA I VLADIMIR

Severna Makedonija

Režija: Igor Aleksov

Produkcija: Terirem produkcija – Ivan Jović PR

Iznos u RSD: 4.500.000

Angažovana socijalna drama o dve izgubljene duše. Priča o lepotici i zveri, gubitnicima i beguncima od svojih ličnih tragedija. Priča o susretu poniženih, progonjenih i odbačenih  i spasenju ponovnim otkrivanjem istinske, čiste ljubavi u najneočekivanijim životnim okolnostima. Ono što ovaj film čini posebnim je nadahnuta poetika nadrealnih slika, Šambale i manastira s večitim prolećem, rascvetalim cvećem koji postoje u srcu surove zime. Poput Markesovog Makonda ovaj film otvara utopijske slike koje postoje u našem mitu o snazi dobrote i spasenju kroz čovečnost i ljubav. Ovaj film je pobuna protiv današnjeg sveta zlostavljanja, korupcije, nasilja i pohlepe. Upozorenje autora da ukoliko ne postane bolji, preti mu pad u primitivizam i novo, moderno divljaštvo. Celokupna koprodukciona i autorska ekipa iz svih zemalja koproducenata daje dobar primer saradnje regionalnih filmskih centara posvećenih očuvanju specifičnog kulturnog miljea i tradicije svojih bliskih prostora. Snimanje filma je predviđeno na leto 2021. na lokacijama u Severnoj Makedoniji. Postprodukcija slike i zvuka predviđena je u Srbiji. Autorski doprinos delu daju i srpski kompozitor i montažer slike. Кomisija FCS podržava ovaj projekat, sa velikom nadom da će ovo biti film koji će na poetičan i dostojanstven način dočarati sve elemente ove velike ideje o mogućem i nužnom izboru između nakaznosti i zla i naše čovečnosti.

Tekst odluke možete pročitati ovde: http://www.fcs.rs/wp-content/uploads/2021/03/Odluka-UO-o-izboru-projekata-manjinske-koprodukcije.pdf

Z. J.