Trideset godina posle Retrospektive jugoslovenskog filma održane u Centru Žorž Pompidu, najvećem i najznačajnijem predstavljanju jugoslovenske umetnosti posle legendarne izložbe Srpske srednjevekovne umetnosti, postavljene u pariskom Gran Paleu, Filmska redakcija Centra Pompidu od 12. aprila do 12. maja 2019. prikazuje najveću retrospektivu Želimira Žilnika održanu u Fancuskoj.

Reprezentativni izbor od 11 dugometražnih i 12  kratkometražnih filmova Želimira Žilnika  snimljenih od 1967. (Žurnal o omladini na selu, zimi) do 2018. (Das schoenste Land der Welt – Najlepša zemlja na svetu) upotpunjuje pet srpskih filmova jugoslovenskog Novog talasa Čovek nije ‘tica Dušana Makavejeva, Vrane Ljubiše Kozomare i Gordana Mihića, Nemirni Kokana Rakonjca, Skupljači perja Aleksandra Petrovića i Kad budem mrtav i beo, Živojina Pavlovića. Rad Želimira Žilnika elementarno je gradivo jugoslovenskog crnog talasa, ogledalo i platforma koju je autor negovao i unapredjivao predstavljajući na ekranu „nešto što oličava život koji zamenjuje stvarnost, istovremeno je odražavajući sa svim njenim manama, dodajući joj nešto što bi naše potrebe i nagoni želeli da ta stvarnost ima, kako bi ispunila i doprinela da u njoj uživamo punim plućima“.

Prizor iz filma Najlepša zemlja na svetu.

U uvodnom tekstu povodom ove izložbe Miroljub Vučković (FCS) je ukazao i na sledeće: „Želimir Žilnik, radoznali, nežno subverzivan, visokohuman autor, najuspešniji je surfer na talasima jugoslovenskog crnog filma. Ono što se u Žilnikovim filmovima vidi je kako ubedljivo savladava undercurrent koju čine naelktrisane partijske čestice.“

Retrospektiva Želimira Žilnika nastavlja seriju predstavljanja značajnih filmskih autora kojima je Centar Pompidu poslednjih godina posvetio pažnju – Naomi Kavase, Amir Naderi, Anjes Varda, Barbet Šreder, Valerijan Borovčik, Džafar Panahi, Žoao Pedro Rodrigeš, Harun Faroki/Kristijan Pecold, Šarunas Bartas…  Posle aprilske retrospektive Želimira Žilnika Centar Pompidu će do kraja 2019. predstaviti opus Tereze Viljaverde, Sebastijena Lifšica i Ričarda Linklejtera.

Retrospektiva se 12. aprila otvara projekcijom filma Rani radovi – Žilnikovog debitantskog igranog filma ovenčanog nagradom Zlatni medved (Berlin, 1969). Iste večeri, uz prisustvo autora biće održana premijera dokumentarnog eseja Gde si sada, Želimire Žilnik? – upravo završenog video rada nastalog u koprodukciji Centra Pompidu i Playground produkcije.

Milja Vujanović i Bogdan Tiranić u Ranim radovima.

Tokom prve sedmice programa u Parizu, Želimir Žilnik će učestvovati u predstavljanju svoja 23 filma na projekcijama u dva bioskopa Centra Pompidu, gde će 14. aprila održati i javni masterklas koji će moderirati reditelj Vladimir Perišić. Među brojnim pratećim događajima tokom retrospektive, publika u Boburu imaće i priliku da prisustvuje javnom dijalogu Želimira Žilnika sa francuskim istoričarem Žakom Rupnikom i rediteljkom Milom Turajlić (13. april), a u saradnji sa Kulturnim centrom Srbije u Parizu, autor će održati i predavanje za studente (18. april).

Retrospektiva se realizuje u partnerstvu Centra Žorž Pompidu sa Filmskim centrom Srbije. Značajan doprinos realizaciji dela programa posvećenom televizijskom stvaralaštvu Želimira Žilnika pružili su oba javna medijska servisa Srbije – RTS i RTV Vojvodina, kao i producentske kuće u kojima su proizvedeni filmovi odabrani za ovu retrospektivu.

Ova retrospektiva, dugo i temeljno pripremena, uz svesrdnu i sveobuhvatnu podršku Filmskog centra Srbije i uz blisku saradnju ove kuće i samog Želimira Žilnika, nedvojbeno predstavlja značajan događaj za srpsku kulturu i u širem smislu. Osim toga, ona označava i i dokaz daljeg produbljivanja i osnaživanja veza srpske i francuske kinematografije, na čemu se isrtrajno radilo tokom poslednjih par godina.

Buklet koji prati izložbu možete skinuti i istražiti ovde:programme ZELIMIR ZILNIK ET LA BLACK WAVE au Centre Pompidou 12 avril-12 mai 2019

Najava, trejler i detaljan kalendar programa retrospektive dostupan je na:

https://www.centrepompidou.fr/cpv/agenda/event.action?param.id=FR_R-ede595759eb35cdbaa7fcaffca36936c&param.idSource=FR_E-ede595759eb35cdbaa7fcaffca36936c

Z. J.