VIDEODROM će biti održan 28. i 29. oktobra, 2016. u 20:00 u Klubu-knjižari Magistrala, u Domu kulture “Studenstki grad”.

VIDEODROM je dugoročni kulturno-obrazovni program koji putem različitih aktivnosti kao što su predavanja, projekcije, radionice, razgovori i gostovanja autora ima za cilj da preispita odnose filmske umetnosti i savremenog audio-vizuelnog medija i da generiše polje za trajnije samoobrazovanje filmskih, vizuelnih i novomedijskih stvaralaca i publike na našim prostorima, te da pomogne profesionalno povezivanje domaćih i međunarodnih stvaralaca.
Ovogodišnje izdanje projekta “Videodrom” bavi se amaterskim pristupom filmskom znanju i pozicijom amatera kao figure potencijalnosti.
Tokom prvog seminara i oktobarskog segmenta “Videodroma”, Ivana Momčilović će pokušati da propita poziciju amatera u istorijskom kontekstu izmeštanja i dehijerarhizacije znanja i moći, kao poziciju nove uloge i mesta stvaraoca u egalitarističkom društvu. Nakon izlaganja, koje se tretira kao uvod u problematiku, sledi diskusija sa publikom i sagovornicima.

Uvodni referat “Politika i poetika amatera: uloga amatera u svetskoj (i estetskoj) revoluciji” kroz primere neprebrojivog mnoštva anonimnih pokušaće da ukaže na emancipatorsku i istorijsku nužnost izmeštanja i amaterskog pristupa svakom znanju. Drugi dan “Videodroma” pod nazivom “Uloga amatera u delu Krste Škanate” posvećeno je dragocenoj zaostavštini jugoslovenskog reditelja Krste Škanate. Analiziraćemo dvostruku poziciju amatera u Škanatinom delu: učesnika u njegovim dokumentarnim filmovima, ali i “gledaoca amatera”, onoga ko gradi novi film recepcijom filma, pokušavajući da se filmom “bavi” na način stvaranja onoga što Žak Ransijer zove poemom gledaoca – pozicijom koja se udaljava od teorije (militantnog filma) spajajući “sopstvenu projekciju” u konstelacijski senzorijum i potencijal ma kog/ svakog ravnopravnog tragača za novim, sanjanim društvom jednakih i emancipovanih.

Ivana Momčilović je po obrazovanju dramaturg. Najveći broj tema, kojima se bavi u poslednje dve decenije, otkrila je samoobrazovanjem ili obrazovanjem u “večernjim školama”. Od 1991-1999. ne piše fikciju. Bavi se odnosom između fikcije i ideologije i mehanizmima začudnosti (Verfremdungseffekt) u polju savremene politike sa fokusom na odnose između obrazovanja, umetnosti i politike ( institucionalno/ van instutucionalno znanje) kao i redefinisanjem koncepta “nemogućeg” i “nepostojeceg” i njihove upotrebe u domenu savremene estetike i politike.

Projekat “Videodrom” organizuje “Transimage” platforma za pokretne slike i Doplgenger umetnički duo uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i Doma kulture “Studentski grad”.

Više informacija na: www.transimage.org