Filmski festivali, a posebno oni tako opsežnog programa i toj meri infrastrukturno i organizaciono superiorni kao što je to slučaj sa nedavno završenim Sarajevski filmskim festivalom, zgodna su prilika i za upoznavanje novopridošlih autorskih i inih filmskih snaga. U to ime, kroz dva teksta ćemo vam predstaviti neke od srpskih učesnika programa Talents Sarajevo za ovu godinu, a oni će vam sopstvenim rečima preneti svoje utiske i/ili deo razmišljanja o značaju i svrsi te vrste usavršavanja.

Milica Drakulić, direktorka fotografije

„Program kamera studija zamišljen je tako da svaki učesnik snimi jednu scenu iz scenarija za kratki igrani film, koji smo dobili nekoliko dana pre odlaska u Sarajevo. Pod mentorstvom Tudora Mirčee, rumunskog direktora fotografije, odredili smo zajednički vizuelni pristup filmu, ali smo bili i ohrabreni da eksperimentišemo unutar zadatih okvira. Pošto je ove godine tema radionice bila krupni plan, obratili smo posebnu pažnju na vizuelni doživljaj istog, upotrebu svetla i pozicije kamere, kao i njegov značaj u filmskom jeziku. Snimanje se odvijalo na raznim lokacijama u Sarajevu, raspolagali smo profesionalnom opremom i sarađivali sa lokalnim ekipama scene i rasvete.“

 Marija Kovačina, montažerka

„Učešće u Talents Sarajevo programu za mene je bilo od velike vrednosti, a kvalitet programa, mentori kao i kolege talenti sasvim su ispunili moja očekivanja, zasnovana na prethodnom iskustvu sa talent kampusa, radionica itd. U tom smislu, ovaj program zaista je visokog profila i nudi brojne mogućnosti mladim filmadžijama – učenje, upoznavanje, kritike, sugestije… Mislim da je veliki napredak za ovu organizaciju to što od ove godine uključuje i montažere. Bilo mi je zadovoljstvo da budem jedna od tri prve montažerke u Talents Sarajevo Alumni koji broji preko 7000 ljudi. Nadam se da će u skorijoj budućnosti Talents Sarajevo imati uslova da pozove i dizajnere zvuka, neodvojiv deo filmskog profesionalnog sveta.“

Miloš Ljubomirović, producent

„Sarajevo talents za mene predstavlja veliko iskustvo koje je i došlo u pravo vreme. Intenzivna i u velikoj meri korisna predavanja. Nekoliko sjajnih filmova. Razmena vizit karti koje verovatno kasnije niko ne pogleda. Bliži uvid na industrijski deo festivala (CineLink) i razgovori/sastanci sa veoma vičnim producentima. Upoznavanje sa kolegama iz raznih zemalja i razmena iskustava. Odlaskom u Sarajevo se otvorila mogućnost rada na zajedničkom filmu sa određenim kolegama, filmu koji će, nadam se, biti gledaniji od naših vizitki.“

Strahinja Mlađenović, reditelj

„Čim sam otvorio raspored za polaznike Sarajevo talents kampusa, shvatio sam da neću moći skoro uopšte da gledam projekcije filmova koje sam želeo (ispostavilo se da sam u pravu – tokom čitavog festivala pogledao sam samo pet projekcija). Najveći razlog za to je bio taj što sam bio izabran za učešće na Film Stage Studio programu, gde je koncept bio da reditelji režiraju po jednu scenu koju su napisale njihove kolege,  za koji se ispostavilo da zahteva skoro sve vreme na festivalu. Ali isplatilo se i prevazišlo sva moja očekivanja. Prvo, zbog toga što je mentor programa bio Gyula Gazdag, scenarista i reditelj iz Mađarske, koji nas je svojim dugogodišnjim profesorskim iskustvom vodio kroz čitav proces. Drugo, rad sa glumcima iz različitih kultura i škola glume bilo je jedno zaista prijatno i osvežavajući iskustvo, nadograđeno radionicom koju nam je održao neverovatni Ermin Bravo. U početku sam malo bio zabrinut jer je akcenat bio na samom procesu, bez konkretnog rezultata (scene su predstavljene poslednji dan u „pozorišnom maniru“ praćenje sa dve kamere koje su akciju prenosile „live“) ali sam ubrzo shvatio da je upravo to ono što mi treba u ovom trenutku. Zanimljivo je to da nam je bila zabranjena komunikacija sa scenaristima scena, što je nama donelo veoma bitno iskustvo „prodiranja“ u tuđ materijal, a njima potpuno novi pogled na njihove scenarije. Pored toga, ti scenaristi su isto bili reditelji, pa su i oni režirali sopstvenu scenu, tako da smo na kraju imali po dve verzije iste scene, što je otvorilo prostor za veoma kreativnu diskusiju. Prošavši kroz ovaj proces shvatio sam da smo uprkos odsustvu finalnog proizvoda zaista dobili veoma konkretne rezultate – svi smo jedni u drugima kroz saradnju i neverovatnu energiju posejali seme kreativnosti koje će se razvijati i rasti tokom godina koje dolaze.“

Mina Stanikić, filmska kritičarka i novinarka

„Biti izabran za učesnika u Talents Sarajevo programu svakako je čast, a posebna je čast deliti to iskustvo sa ostalih 70 talentovanih mladih filmskih stvaraoca. Iako se filmska kritika gotovo uvek stavlja na suprotni tas od filmskog stvaralaštva, organizatori Talents Sarajevo, i Talent Press programa, čiji sam deo bila, uspeli su u održavanju ujednačenog odnosa prema svima nama, te nije bilo izdvajanja. Naravno da sedam dana, koliko program traje, nije dovoljno da se nauči nešto veliko, ali to i nije poenta – ostvarila sam kontakte sa mentorima i drugim talentima i već sada sam otpočela saradnju sa nekima od njih. Kao izuzetno bitno iskustvo izdvojila bih to što sam imala priliku da intervjuišem Džošuu Openhajmera, kao i da prisustvujem masterklasu Ratija Onelija, koji je dobio ’Srce Sarajeva’ za svoj dokumentarni film Grad Sunca. Kao nekome ko u budućnosti planira da se, pored kritike, bavi i sopstvenim dokumentarnim filmom, ovi razgovori su mi bili od velikog značaja. Veliko hvala Sarajevo Film Festivalu na snazi da započne ovakav program i da u njegovom dugogodišnjem organizovanju istraje!“

Zoran Janković