Deveto izdanje međunarodnog festivala dokumentarnog filma Beldocs donosi čak sedamnaest filmova domaćih autora, što je jasan pokazatelj da ovdašnja produkcija napreduje iz godine u godinu. Koje sve domaće filmove možete da pogledate od 12. do 18. maja 2016. godine? Saznajte u tekstu koji sledi.

Za početak, reč-dve o žiriju. Takmičarski program filmova ocenjivaće žiri u sastavu: Nebojša Bradić, urednik kulturno-umetničkog programa RTS, Zoran Popović, reditelj i montažer, Lazar Stojanović, reditelj i Hanka Kastelicova, izvršni producent dokumentarnog programa HBO Evropa. Pored Gran prija Beldocs, ove godine prvi put su ustanovljene i strukovne nagrade za najbolju montažu i kameru u domaćem dokumentarnom filmu, čiji je pokrovitelj Filmski centar Srbije. Deveti Beldocs otvara film Mladena Mitrovića U potrazi za snom, koje je podržao i UNESCO i kojim se reditelj vraća filmu nakon više od 35 godina i poslednjeg ostvarenja Hamburg Altona. Mitrović je odlučio da pronađe aktere svog prvog filma, koje je vihor rata odneo iz rodnog grada.  Za nagrade će se, osim pomenutog filma U potrazi za snom, takmičiti još jedanaest dokumentarnih ostvarenja domaćih autora: Četiri pasoša Mihajla Jevtića (animirano-dokumentarni film o emigraciji), Djeca Denisa Bojića (neispričana priča sa jednom od najsnažnijih antiratnih poruka s područja moderne Evrope), Druga linija Nenada Miloševića (istraživanje neoavangardne kulturne i umetničke scene s kraja 60-ih i tokom 70-ih godina u Novom Sadu), Dubina dva Ognjena Glavonića (dokumentarac sa elementima trilera o masovnoj grobnici u predgrađu Beograda), Hotel dvojka Marka Mamuzića (film o beskućnicima koji žive u tramvaju na liniji broj 2 u Beogradu), Jadranka Branka Lazića (osvrt na život i karijeru nedavno preminule Jadranke Stojaković, voljenoj kantautorki), Controindicazione Tamare von Steiner (život u zatvorskoj bolnici za mentalno obolele osobe u mestu Barćelona Poco di Goto u Italiji, Maske Brankice Drašković (biografski film o Slobodanu Tišmi), Najvažniji dečko na svetu Tee Lukač (film o jednom od najvatrenijih fanova Džastina Bibera na Balkanu), Voli vas vaša Sexymaja Ivana Mandića (otkrivanje identiteta autorke bloga čiji je nadimak bio sexymaja) i Zid smrti i tako to Mladena Kovačevića (melanholična sećanja Brankice, na vašarima širom bivše velike Jugoslavije poznate kao princeza zidu smrti). Selektor Darko Lungulov je objasnio da su neki od filmova imali premijere na velikim filmskim festivalima kao što su Berlinale (Dubina dva) ili Vision du Reel u Nijonu (Zid smrti i tako to), a mnogi od njih doživeće svetske premijere upravo na 9. Beldocsu.

Beldocs

Pored dvanaest navedenih naslova u Takmičarskom programu, treba istaći i četiri filma koji se prikazuju van konkurencije: Abdul i Hamza Marka Grbe Singha (priča o dvojici imigranata iz Somalije, skrivenih u napuštenoj kući u planinama blizu srpsko-rumunske granice), Kap Dušana Vojvodića (priča o pokušaju više hiljada Zaječaraca da spreče lokalnog tajkuna da uništi arteske česme), Nedodirljivi Marije Ristić i Nemanje Babića (ratni zločini u četiri kosovska sela i kasnije operacije zataškavanja tih zločina) i Tapavica Milana Todorovića i Ognjena Rakčevića (film o Momčilu Tapavici, prvom Srbinu koji je učestvovao na Olimpijskim igrama). Takođe, u programu Biografski dokumentarci biće prikazan i film Crnjanski Danila Bećkovića o čuvenom piscu Milošu Crnjanskom. Ovim izborom, piše u saopštenju, festival Beldocs dokazuje u kojoj meri se produkcija domaćih dugometražnih dokumentarnih filmova približila svetskim standardima, kako po izboru tema tako i po produkciji. Neki od navedenih filmova biće prikazani i u okviru festivalske turneje u dvadesetak gradova i naseljenih mesta u Srbiji, pod nazivom Beldocs Eho, koja počinje 19. maja u Niškom kulturnom centru i 21. maja u Kulturnom centru Novog Sada.

Nakon intervjua sa Mladenom Vušurovićem, direktorom  festivala Beldocs, posetioci portala Filsmkog centra Srbije će ovih dana biti u prilici da pročitaju i intervjue sa domaćim autorima koji svoja ostvarenja predstavljaju na ovogodišnjem festivalu. Razgovore sa Brankicom Drašković i Danilom Bećkovićem već možete pronaći u našoj arhivi.

Đ.B.