U SAD su toku su tri retrospektive filmova Želimira Žilnika, jednog od naših najznačajnijih, najosobenijih i najistrajnijih filmskih autora; programi, započeti 30. aprila, a koji će trajati sve do 30. maja, odvijaju se na tri lokacije, jednoj na Univerzitetu Harvard i dve u Njujorku. Želimir Žilnik prisustvuje ovim retrospektivama, a ovu misiju je podržao Filmski centar Srbije.
Poslednjeg dana aprila otpočela je prva retrospektiva – ona najopsežnija u Filmskom arhivu Harvarda (Harvard Film Archive), pri Univerzitetu Harvard – ona će se okončati 21. maja. Tamo su ovih dana već bili ili će tek biti prikazani sledeći Žilnikovi filmovi: Bruklin-Gusinje, Žurnal o omladini, na selu, zimi, Pioniri maleni, mi smo vojska prava, svakog dana rastemo k’o zelena trava, Lipanjska gibanja, Sedam mađarskih balada, Crni film, Rani radovi, Stara škola kapitalizma, Kenedi se vraća kući, Gde je bio Kenedi 2 godine, Kenedi se ženi, Marble Ass i Tito po drugi put među Srbima. Detaljnije ovde.
Druga retrospektiva odvijaće se u Njujorku, u Bioskopu Drajden (Dryden Theatre), u Muzeju Istman (George Eastman Museum), 16. i 23. maja, kada će biti prikazana ostvarenja Destinacija: Srbistan, odnosno, Stara škola kapitalizma. U okviru ove retrospektive Želimir Žilnik će održati masterklas na temu stvaranja angažovanog filma u teškim vremenima – 16. maja (u 18 časova, po tamošnjem vremenu) u okviru radionice Vizuelna istraživanja (Visual Studies Workshop), a dan ranije, od 19:30, biće prisutan i na projekciji prvopomenutog filma. Detaljnije ovde.
A u periodu od 19. do 30. maja održaće se i sveobuhvatna retrospektiva filmova ovog autora takođe u Njujorku, u Antholgy Film Archives-u, gde će biti prikazani Rani radovi i Raj: Imperijalistička komedija, Tako se kalio čelik, Bruklin-Gusinje, Stara mašina, Tito po drugi put među Srbima, Do jaja, Kud plovi ovaj brod, Tvrđava Evropa, Kenedi se vraća kući, Kenedi se ženi, Stara škola kapitalizma i Marble Ass. I u skopu ove retrospektive će Želimir Žilnik održati masterklas, i to 21. maja (s početkom u 15 časova, po tamošnjem vremenu). Detaljniji pregled ove retrospektive možete pročitati ovde.
Zoran Janković