Debitantski dokumentarni film „Koreni“ rediteljke Tee Lukač uvršten je u program East of the West 55. Međunarodnog festivala u Karlovim Varima, koji se ove godine održava od 20. do 28. avgusta. Nastanak i ovog filma podržao je Filmski centar Srbije.
Režiju i scenario za film „Koreni“ potpisuje Tea Lukač, direktorka fotografije je Sara Preradović, montažerka Nataša Pantić, dizajner zvuka Bojan Palikuća, a producentkinja je Andrijana Sofranić Šućur ispred producentske kuće NANA 143, dok je koproducent Set Sail Films.
Sinopsis: Sa zadnjeg sedišta automobile u pokretu različiti putnici kreću se putem na obodu prostrane šume. Oni sa sobom nose priče o gnezdima stršljena, o peticijama protiv nuklearnog otpada, o samoći, o vašarskim poslasticama, folklornim tradicijama, posetama grobljima i putevima koji vode ka domu. Šuma, spokojna i okupana suncem, pruža okvir za sedam priča dok oni prolaze tuda. Koreni sadrže elemente dokumentaristike, etnografije i fikcije, i predstavljaju čudesan i često i film pun ushićenja.

Film je predstavljen u programu Fest Forward 2019. godine, bio je deo EURODOC radionice u Novom Sadu u sklopu lokalne grupe, kao i programa IDFA Akademija u okviru prestižnog festivala IDFA u Amsterdamu. Kao projekat u postprodukciji bio je deo programa Eurimages Project Lab Awards u programu Eastern promises Internacionalnog festivala u Karlovim Varima.
Tea Lukač predstavlja film u programa Meet the Future: Serbia u sklopu Agora Doc Market-a 23. Izdanja Međunarodnog festivala dokumentarnog filma koji se trenutno održava u Solunu.
Studentski film Tee Lukač, dugometražni dokumentarac Najvažniji dečko na svetu, poneo je nagrade za najbolji srpski muzički dokumentarac na Međunarodnom filmskom festivalu Dok’n’ritam 2017. u Beogradu i za najbolji dokumentarni film Balkan Film Festival-a u Štokholmu iste te godine. Srednje metražni dokumentarni film Pripadnost premijerno je prikazan na festivalu u Jihlavi, dok je osvojio nagradu za Najbolju kameru na Beldocs festivalu u Beogradu.
Z. J.

