Na konkurs u kategoriji Sufinansiranje proizvodnje eksperimentalnih filmova i video arta prijavljeno je ukupno 14 projekta, a podržano ih je 6. Finansijska sredstva dodeljena su projektima: „Život na Zemlji?“ Sanje Anđelković i Hsiu-ju Stejsi Lo, „When Minton is Singing the Plants are Swinging“ Igora M. Toholja, „Lucky to Be Alive“ Nenada Gajića, „Go Touch Some Grass“ Stanka Garčina, „Beogradsqatsi“ Miroslava Bate Petrovića i „Crna trava, belo nebo“ Marka Ubovića. Konkursna komisija je odlučivala u sastavu: Milica Lapčević (predsednica), Isidora Ilić, Filip Markovinović, Nemanja Babić i Dušan Ivanović.

O podržanim projektima:

ŽIVOT NA ZEMLJI? (alternativni film)
Autorke: Sanja Anđelković i Hsiu-ju Stacy Lo
Produkcija: Studio za proizvodnju igranih i drugih filmova – Boris Кovač PR
Predloženi iznos u RSD: 2.200.000

Obrazloženje Komisije: Predlog filma u formi kompjuterski generisanog filma preispituje pitanja ekologije, veštačke inteligencije, života i umiranja. Sola, glavna junakinja ovoga filma čiji je lik generisan kombinacijom likova obe autorke, lišena svoje telesnosti i prognana na Mars, komunicira sa svojim bližnjima i njihovim različitim reinkarnacijama kroz prostor i vreme. Nelinearna radnja oslanja se na motive iz istočnjačkih religija kombinujući je sa tekovinama zapadne civilizacije. Realizacija projekta podrazumeva upotrebu savremene motion-capture tehnologije, upotrebu Metahuman Creator softvera kao i standardnih 3D alata, dok je muzika kombinacija tradicionalnih motiva sa muzikom koju je komponovala veštačka inteligencija. Nastao u saradnji srpske i tajvanske autorke, ovaj projekat donosi niz inovacija oslanjajući se na tehnološke kapacitete domaće gejming industrije u kreiranju alternativnog filma. Кomisija je odlučila da podrži ovaj projekat.

WHEN MINTON IS SINGING THE PLANTS ARE SWINGING (čisti film)
Autor: Igor M. Toholj
Produkcija: Zero produkcija – Igor Toholj PR
Predloženi iznos u RSD: 1.600.000

Obrazloženje Komisije: When Minton is Singing the Plants are Swinging je predlog za čisti film autora Igora Toholja, koji na inovativni način spaja i kontrastira elemente eksperimentalne muzike i eksperimentalnog filma, stvarajući jedinstvenu kinematografsku formu koju je Sergej Ejzenštajn opisao kao gornjotonalna montaža. Upotrebom time lapse snimanja kao osnovnim postupkom, autor proširuje pojam specifično filmskog kvaliteta na kojem su tokom XX veka insistirali autori čistog filma, komprimovanjem aspekta realnog vremena u novo filmsko vreme, koje pred očima gledalaca stavlja u pokret organske forme koje inače deluju statično, biljke. Tizer, montiran od snimaka nastupa vokalnog izvođača  Fila Mintona 2022. godine u Кanjiži i materijala nastalih tokom probnih snimanja, deluju pre svega emotivno na gledaoca, kreirajući filmski narativ bez teksta koji na isključivo filmski  način govori o neraskidivoj povezanosti svih oblika života na zemlji u jednu skladnu celinu. Ovaj projekat poseduje potencijal da, koristeći savremene tehnološke kapacitete i praksu čistog filma, ali i oslanjajući se na tradiciju Geštalt psihologije percepcije stvori jedinstven umetnički doživljaj koji prevazilazi okvire eksperimetalnog filmskog stvaralaštva, što je opredelilo Кomisiju da podrži ovaj projekat.

LUCKY TO BE ALIVE (video art)
Autor: Nenad Gajić
Produkcija: Greifer
Predloženi iznos u RSD: 1.400.000

Obrazloženje Komisije: Lucky to Be Alive je video art, deo instalacije u prostoru koju čine još i minijaturna scenografija sobe i minijatura starca koji leži u krevetu. Rad se prikazuje kao projekcija na minijaturnoj scenografiji sa kojom čini jedinstvenu celinu. Originalnost ideja ogleda se u interakciji između skulpture starca koja umire (skulptura poseduje mehanizam koji oponaša ljudsko disanje) i video rada koji na onirički način, inspirisan filmografijom Ingmara Bergmana, prikazuje prizore iz života umiruće osobe. Autor, Nenad Gajić, poseduje bogato iskustvo u izradi realističkih skulptura od tehnološki naprednih materijala koji su prisutni u oblasti specijalnih filmskih efekata i u sklopu razvoja ovog projekta već je pripremio minijaturu starca sa mehanizmom za disanje. Na osnovu dosadašnjih radova na igranom filmu i televiziji Кomisija zaključuje da autor poseduje veliko iskustvo, talenat i stručnost za izradu maski, proteza i elemenata kojima se postižu veoma sofisticirani specijalni efekti, neophodni za realizaciju ovog rada. Кomisija je saglasna da format minijaturne instalacije u prostoru koji poseduje visok kvalitet realizma ima značajan potencijal da ostvari dobru komunikaciju sa publikom. Dodatno, rad je koncipiran na način da može biti izložen u različitim prostorima izvan uobičajenih galerijskih postavki, poput holova bioskopskih dvorana ili drugih prostora na kojima se održavaju filmski festivali. Iz svega nevedenog, a prvenstveno zbog konceptualne inovatinvnosti, Кomisija smatra da treba podržati realizaciju ovog projekta.

GO TOUCH COME GRASS (video art)
Autor: Stanko Gagrčin
Produkcija: Hajduk film
Predloženi iznos u RSD: 650.000

Obrazloženje Komisije: Interaktivna audio-vizuelna instalacija Go Touch Some Grass oslanja se na virtuelnu stvarnost i gejming kako bi preispitala odnose nasilja i tehnologije u savremenom trenutku. Кoristeći kodove video igara, autor kreira virtuelnu šetnju igrača kroz prostor digitalnog pejzaža u čijem se toku učesnik suočava sa naletom komentara govora mržnje – od vršnjačkog nasilja, radikalizacije političkih stavova, širenja lažnih informacija do teorija zavere. Formalni aspekti instalacije, dramaturgija i vizuelna poetika internet subkultura dodatno naglašavaju angažovanu dimenziju projekta, čineći ga značajnim poduhvatom u pokušaju razumevanja uticaja tehnologije na međuljudske odnose i društvenu dinamiku. Izlazak projekta iz galerijskog u virtuelni prostor pohvalna je intervencija autora u politikama recepcije i demokratizacije umetničkih formi novomedijske umetnosti. Inovativni i angažovan pristup savremenom društvenom problemu, istraživački i dokumentarni aspekti projekta kao i detaljno opisan rad na modelovanju i programiranju, opredelili su Кomisiju da podrži ovaj projekat.

BEOGRADSQATSI (eksperimentalni film)Autor: Miroslav Bata Petrović
Produkcija: Fiks Fokus
Predloženi iznos u RSD: 1.500.000

Obrazloženje Komisije: Beogradsqatsi je eksperimentalni film o Beogradu koji donosi prizore i topose jednog grada u vremenskom rasponu od godinu dana i kroz četiri godišnja doba. Već sam naslov, koji aludira na čuveni film Кoyaanisqatsi (1983) u čijem je središtu odnos urbanog i tehnološkog života i prirode, ukazuje na neke od glavnih preokupacija beogradskog filma. Beogradsqatsi kombinuje dokumentaristički pristup svakodnevnog beleženja i avangardističke filmske postupke poput stop-trik efekta, kratkih rezova, dugihkadrova sa montažnim usporavanjima ili ubrzavanjima, duplih i troduplih ekspozicija pomoću kojih autor naglašava kinestetičku i likovnu prirodu filmskog materijala i predstavlja portret jednog grada ispričan čistim filmskim jezikom. Motivacija i relevantnost projekta, ali i višegodišnje filmsko iskustvo i značajan doprinos Miroslava Bate Petrovića istoriji alternativnog filma na ovim prostorima, uverili su Кomisiju da ovaj projekat treba podržati.

CRNA TRAVA, BELO NEBO (alternativni film)
Autor: Marko Ubović
Produkcija: Public Film
Predloženi iznos u RSD: 650.000

Obrazloženje Komisije: Predložak filma Crna Trava, Belo nebo bazira se na susretu dečaka čiji su uzori superheroji i devojke čiju prošlost provocira novo okruženje. Tematski okvir potrage za identitetom, jednog koji je u nastajanju i drugog koji se propituje, u fokus filma postavlja odnose porodice i šire zajednice, centra i periferije, prošlosti i sadašnjeg trenutka, vrednosti na kojima se jedno društvo gradi i procese njegove razgradnje. Igrana struktura, jasno definisani likovi i bogatstvo motiva na kojima će počivati ovaj alternativni film dekonstruiše se nizom statičnih fotografskih slika uvodeći na taj način jukstapoziciju kao glavno poetičko sredstvo, ali i metapoetički iskaz o odnosu analognog i digitalnog, statičnosti i pokretljivosti slika u savremenim audiovizuelnim medijima. Profesionalna ekipa, kreativnost projekta i detaljan scenario uverili su Кomisiju da ovaj projekat treba podržati.

Predlog Komisije i Odluku Upravnog odbora u celosti možete pročitati ovde: https://www.fcs.rs/konkurs/sufinansiranje-proizvodnje-domacih-eksperimentalnih-filmova-i-video-arta-10/