Na konkurs u kategoriji Sufinansiranje proizvodnje kratkometražnih animiranih filmova prijavljeno je ukupno 15 projekta, a podržana su 4. Finansijska sredstva dodeljena su projektima: „Partija“ Mirele Srebrić, „Nome je ostrvo“ Vojina Vasovića, „Ptica devojka“ Sanje Kovandžić i Milisava Bankovića i „Crvena reka“ Milana Milosavaljevića. Konkursna komisija je odlučivala u sastavu: Pavle Zelić (predsednik), Jelica Đokić, Nemanja Gavrilović, Boriša Simović i Tomislav Tesla.

O podržanim projektima:

PARTIJA
Autorka: Mirela Srebrić
Podnosilac prijave: UDRUŽENJE ANIMATIКA
Predloženi iznos: 2.600.000 RSD

Obrazloženje Komisije: U šahovskoj partiji pioni su prva linija napada i odbrane, vrlo često prve figure koje bivaju žrtvovane. Film „Partija“ prati napredovanje jednog belog piona, odnosno najslabije figure i njegov opstanak do kraja table kada postaje najjača figura – kraljica. Кretanja figura su ispoštovana po univerzalno prihvaćenim pravilima i konvenciji ali kroz perspektivu figura i pre svega belog piona protagoniste, stvara se dodatna napetost i neizvesnost.

Ideju da se šahovska partija poveže sa geopolitičkim prilikama i metaforičko na ovaj način naglasi čak i uloga pojedinca u tranziciji, komisija nalazi kao vrlo originalnu a korišćenje elemenata italijanske Del Arte komedije kao odličan dodatak drami i slikovitosti.

Autorka, čiji radovi u stop trik tehnici su dobro poznati, uvršćava i dodatne nivoe simbolike koje nisu deo regularne partije ali su ključne za transformaciju piona.

Zbog ovakve postavke i vrlo zanimljivog koncepta, komisija predlaže podršku finansiranja projekta.

NOME JE OSTRVO
Autor: Vojin Vasović
Podnosilac prijave: TO BLINК ANIMATION
Predloženi iznos: 3.200.000 RSD

Obrazloženje Komisije: Protagonista filma je desetogodišnjak Nome, simpatičan debeljuca koji zbog svog izgleda trpi podmeh okoline, pa stoga odlučuje da se otisne na pučinu mora i bukvalno postane ostrvo! Invazija morskih životinja ga nervira ali kada pokuša da se otrese svojih neželjenih stanovnika umalo se ne udavi. Spašen i nazad na obali, biva otrgnut iz sveta mašte od majke koja ga zove da pođu kući. Ipak, više nije pasivan i slab već samodovoljan i jak osobenjak koji kroz život hodi visoko podignute glave, sve sa palmicom od kose na vrhu.

Univerzalna tema i poetična naracija ovog filma u stihu obećavaju njegov pozitivan prijem kod publike i široki potencijal za distribuciju. Film je lako razumljiv i pristupačan, ne samo festivalskoj publici, već i najmlađima koji će se brzo vezati za simpatičnog Nomea u potrazi za svojom osamom.

Inovativan tehnički postupak, 3D odštampanih modela, animiranih u stop-moušn tehnici u kombinaciji sa 2D pozadinama, jeste suštinsko vizuelno prilagođavanje priči koja postaje još atraktivnija zbog svih ovih rešenja. Autorski tim iza sebe ima preko 200 uspešnih festivalskih premijera i preko 90 međunarodnih priznanja kao i televizijsku distribuciju nekih od ranijih radova što je sve zajedno garant uspešnosti i ovog projekta.

PTICA DEVOJKA
Autori: Sanja Kovandžić, Milisav Banković
Podnosilac prijave: AIMI STUDIO
Predloženi iznos: 3.200.000 RSD

Obrazloženje Komisije: Bajka o mladiću Vidu, i njegovom potragom za ljubavlju u magičnom svetu naše izmaštane prošlosti, je ispričana u asocijativnom ključu koji dodatno oneobičava pripovest nalik onima na kojima smo svi odrastali. Pošto napusti roditeljski dom, Vid doživljava brojne avanture, konstantno neuspešan u nameri da pronađe ženu. Кonačno biva suočen sa pravim, junačkim izazovom – spašavanjem okamenjnih mladića i naslovne ptice-devojke koja će mu i postati družbenica za ceo život.

Projekat „Ptica devojka” je dobio podršku komisije zbog svog izvanrednog umetničkog i emotivnog potencijala. Ova animirana priča snažno je utemeljena u srpskoj kulturi, preplićući motive iz narodnih bajki sa savremenim interpretacijama ljubavi, hrabrosti i porodične podrške. Tehnički, film koristi ambiciozni i originalni vizuelni stil kombinujući klasičnu 2D animaciju, 3D i cut-out tehniku, stvarajući jedinstvenu estetiku koja ima potencijal privlačenja široke publike, kako u matici tako i u dijaspori. Muzika sa etno elementima dodatno će obogatiti doživljaj.

Kroz zanimljivu priču i druge umetničke vrednosti, film bi trebalo da uspe u nameri da prenese vrednosti našeg kulturnog nasleđa, čuvajući i promovišući ga na međunarodnom nivou.

CRVENA REKA
Autor: Milan Milosavljević
Podnosilac prijave: NEZAVISNI FILMSКI CENTAR VORКY TEAM
Predloženi iznos: 3.000.000 RSD

Obrazloženje Komisije: Naizgled nevina igra gluvonemog dečaka koji sa porodične farme zaluta u šumu doživeće jezivi preokret kada se on suoči sa nebrojenim umirućim vojnicima iz bitke koju dete nije moglo čuti niti ju je videlo. Ipak, dečja imaginacija i ove stravične prizore interpretira u asocijativnom, zabavnom ključu, sve dok po povratku kući, rat i razaranje ne zbrišu i njegov dom i porodicu, zajedno sa zauvek izgubljenom detinjstvom.

Tek druga po redu posle preko šest decenija, i prva animirana adaptacija priče „Čikamagva“ klasika američke pripovetke Embrouza Birsa je smeo i hvale vredan pokušaj da se iz vizure naivnog deteta, dodatno ograničenog nemanjem sluha prikaže sav užas ljudskih konflikta, pa čak i rata kao pojave uopšte. Odluka da se tema univerzalizuje i izmesti iz okvira Američkog građanskog rata i naslovne krvave bitke, kao i druga originalna predstavljena zvučna i vizuelna rešenja primerena mediju animacije pokazuju ozbiljnu promišljenost projekta i ambiciju da se stvori delo vredno pažnje na nacionalnom a pre svega međunarodnom nivou.

Reference autorskog tima, i priloženi materijali, posebno storibord i scenario, su uverili komisiju da je namera tvoraca „Crvene reke“ da ne samo snime film već ga i učine planetarno poznatim preko nastupa na brojnim festivalima animacije i drugim mestima promocije realna i vredna podrške na ovom konkursu.

Predlog Komisije i Odluku Upravnog odbora u celosti možete pročitati ovde: https://www.fcs.rs/konkurs/sufinansiranje-proizvodnje-domacih-kratkometraznih-animiranih-filmova-11/