Višestruko nagrađivani kratkometražni dokumentarni film„A sad se spušta veče“  autorke Maje Novaković osvaja nove festivalske kote; od 10. do 15. marta odigraće se novo izdanje festivala REGARD – Saguenay International Short Film Festival u Kvebeku, u Kanadi, pokrenutog još 1995., a na programu je i pomenuti srpski film. Ovaj festival pripada grupi festivala kojima se filmovi kvalifikuju za oskarovsku nominaciju, a festival obuhvata, kako ističu, i najveći market kratkog filma na severnoameričkom tlu.

Ovaj dokumentarac Maje Novaković, nastao uz podršku i Filmskog centra Srbije, prikazuje život dve bake koje žive izolovano na brdima Istočne Bosne. Priroda je entitet sa kojim bake „pričaju”, osluškuju ga i poštuju. Film ističe nematerijalnu kulturnu baštinu kroz prikaz bajalica i rituala protiv vremenskih nepogoda, grada i oluje. Prikazuje se jednostavnost i čistota njihovog života kao i mukotrpan rad. U svakodnevnim poslovima koje obavljaju razotkriva se i oživljava uzvišenost i tegoba tih aktivnosti. Radnja filma je svakodnevica ili žanr-scene života na selu, koje prikazuju brižnost i bliskost baka, kako unjihovim uzajamnim odnosima, tako i u odnosu prema prirodi.

Scenaristkinja i rediteljka ovog filma je Maja Novaković, koja je, uz Milana Milosavljevića, i producentkinja ovog ostvarenja. Protagonistkinje filma su Vinka Radić i Obrenija Radić. Direktorka fotografije je Jasna Prolić, a Maja Novaković i ona bile su se postarale i za snimateljski rad. Pomoćnici kamere bili su Strahinja MarkovićMarko Jakasović i Filip Obradović. Kolor-korekcija delo je Dušana Grubina, a vizuelni efekti Ivana Milosavljevića. Film je montirala Marija Kovačina, a dizajnom zvuka se bavio Luka Barajević. Mikser zvuka je Aleksandar Rančić, a snimatelj zvuka Prvoslav Živanović. I za scenografiju se postarala Maja Novaković. Pomoćnik produkcije bio je Nikica Novaković. Film je nastao pod okriljem Doma kulture „Studentski grad“, odnosno, Akademskog filmskog centra (AFC).

Detaljnije o ovom filmu ovde: http://www.fcs.rs/specijalno-priznanje-za-a-sad-se-spusta-vece-maje-novakovic-na-filmskom-festivalu-u-anzeu/