U programu Novi autori predstojećeg, 13. po redu izdanja Međunarodbog filmskog i muzičkog festivala Kustendorf na Mećavniku na Mokroj Gori (od 13. do 18. januara ove godine) biće prikazani i dugometražni filmovi „A.S. (25)“ Grujić i kinesko-nemačko-srpski „Od sutra, počinjem da“ (From Tomorrow On, I Will…) Ivana Markovića i Lingfenga Vua.

Iz filma A. S. (25): Vladimir Gvojić i Dominika Valo

Mlada rediteljka Milena Grujić prikazaće svoj diplomski film „A.S. (25)“. Priča filma prati Saleta koji zajedno sa svojim ortakom Andrejem jedne večeri pljačka menjačnicu. Međutim, akcija polazi po zlu i oni spletom okolnosti završavaju u stanu studentkinje Olge koja postaje njihov talac. Glavnu ulogu tumači Vladimir Gvojić, a partneri su mu Nikola Šurbanović i poljska glumica Dominika Valo, a tu su i Anastasija Mandić, Rambo Amadeus i Nataša Balog. Milena Grujić je i scenaristkinja ovog filma, dok je direktor dotografije Luka Trajković. Producenti su Milena Grujić i Janko Đurić.

Film „From Tomorrow on, I will“ Ivana Markovića i Linfenga Vua, podsećamo, svetsku premijeru je imao prošle zime, u Forumuzvaničnom programu Berlinskog filmskog festivalaKombinujujući igrane i dokumentarne elemente, ovaj film prati svakodnevnicu migrantskog radnika u kineskoj prestonici. Uz minimalna sredstva i sa malom ekipom, film je snimljen prošlog leta u Pekingu i predstavlja nemačko-kinesko-srpsku koprodukciju. Ovo je prvo dugometražno ostvarenje autora, koji su prethodno zajedno realizovali kratki film White Bird (Bai niao / Bela ptica), takođe premijerno prikazan na Berlinskom festivalu 2016, u sekciji za kratke filmove (Berlinale Shorts). Ivan Marković i Linfeng Vu takođe potpisuju i produkciju filma, a na scenariju su sarađivali sa Tanjom Šljivar, dramskom spisateljicom.

Zvaničan sinopsis glasi: Grad neprestano raste oko njega, ali ostaje neistražen. Li radi noću i spava danju; njegov cimerživi obrnutim ritmom. U podzemnoj sobi, u nekadašnjem skloništu, oni spavaju u istom krevetu, ali nikad u isto vreme. Njihovi kratki susreti i prostor koji dele čine privremeni dom koji će, zajedno sa drugim stanarima, uskoro morati da napuste. Film traje 60 minuta. Projekat su podržali Fondacija Boš, Univerzitet umetnosti u Berlinu KKWV i Marsen StudiosIvan Marković je bio zadužen i za kameru, a i jedan je od montažera (film su montirali i  Linfeng Wu, Gang Hengju). Sum-Sum Shen se bavio dizajnom zvuka. Uloge tumače: Li Chuan, Wang Luying, Wei Ruguang.

Zoran Janković