Kako produkcija filma i distributer obznanjuju, ostvarenje Braća po babine linije Radoša Bajića u desetak prvih dana prikazivanja pogledalo je oko 40.000 gledalaca. Upravo tim povodom razgovaali smo sa Nedeljkom Bajićem, producentom filma, ponajpre o specifičnostima ovog ostvarenja i njegovom mestu u kontekstu srpske kinematografije danas.

Razgovarao: Zoran Janković

Po pitanju tona i radnje, u kojoj su relaciji Braća po babine linije u relaciji sa onim što sledi u novim epizodama Selo gori, baba se češlja?

Film Braća po babine linije predstavlja nastavak priče koja je stala pre tačno pet godina, emitovanjem 89. epizode TV serije Selo gori, a baba se češlja. Prošlo je pet kalendarskih godina u životima svih nas, ali i isto toliko godina i u životima likova iz sela Petlovac… Samo što smo sada ponovo uključili kamere da vidimo šta se sa njima događa! Priča filma Braća po babine linije je izmeštena iz sela Petlovac i odvija se na putu, tako da se ovaj film delimično može okarakterisati kao road movie, jer dva glavna lika, Radašin i Milašin, putuju od Petlovca do Beograda i na tom putu nista nije slučajnost… Nove epizode serije Selo gori će se baviti stvarima koje se dešavaju nakon radnje filma, tako da će TV gledaoci moći da vide šta se to desilo sa njihovim omiljenim likovima posle bioskopskih dogodovština…

Braca po babine linije 1 (Rados Bajic, Jelena Gavrilovic)

U kojoj meri je konačna verzija filma  veran odraz onoga što ste imali na umu na početku rada?

Mi smo imali prilično jasnu viziju onoga što želimo da postignemo našim filmom. Ceo proces rada na ovom projektu je bio vrlo jasan i precizan. Mi smo ceo put, od ideje do finalne ruke filma, prošli vrlo brzo – snimanje je počelo 05. 10. 2015. godine i mi smo već tada znali da je premijera 16. 03. 2016. zato što smo u isto vreme slavili ‘prvu klapu’ i zakazivali premijeru. Mislim da tako mora da se radi danas… Sve se ubrzalo, život, komunikacija, vreme, pa samim tim to znači da i proces produkcije mora da bude brz i napet… Nažalost, nema prostora za komociju…..

Braca po babine linije 2 (Milorad Mandic, Enver Petrovci)

Koju dimenziju Braće po babine linije biste izdvojili kao Vama najvažniju i najbližu?

Naš film je primarno komedija. Njegov zadatak je da nasmeje, opusti i relaksira gledaoca. Jasno je to da mi, u najvećem delu, komuniciramo sa onim delom publike koji je rado gledao i pratio našu seriju Selo gori, ali i sa onima koji ne znaju ko su Radašin i Milašin, Radojka, Zlatana, sin Dragan i ostali…. Ovaj film se može posmatrati kao jedna nova priča u brendu Selo gori, sa novim i starim likovima, u jednom novom ambijentu, ali i kao potpuno nezavisno delo tj. kao komedija rasterećena predrasuda. Zavisi od toga ko sedi u publici, da li neko ko je fan Sela gori ili neko ko je otišao samo da pogleda trenutno aktuelnu domaću komediju. Moj argument je da naš film može podjednako da se dopadne i jednima i drugima. Takođe, naš film se bavi i društveno odgovornim temama, kritikom vremena u kojem živimo i sučeljavanjem dva sveta, onog tradicionalnog i novog, nametnutog… Mislim da smo napravili interesantan i lep film… Publika će presuditi!

Koje su bile udarne specifičnosti rada na produkciji ovog filma? Šta je ključna posebnost Braće… u odnosu na srpski filmski i bioskopski kontekst u produkcijskom smislu prvenstveno?

Odgovor na ovo pitanje sam delimičo dao u jednom od svojih prethodnih odgovora… Mi iz producentska kuće Contrast Studios smo znali onoga trenutka kad smo se opredelili da uradimo ovaj posao kako on mora da izgleda tj. kako moramo da ga realizujemo. Drago mi je što smo u tome izdržali i što je upravo tako bilo! Iza svega ovoga stoji veliki rad, trud i rizik! Kao što sam rekao, ceo produkcioni proces je obavljen vrlo brzo i ekspeditivno, upravo zahvaljujuci profesionalnom pristupu, ogromnom radu, zalaganju i dobroj organizaciji posla. Contrast Studios postoji već deset godina, za to vreme smo, uz uspone i padove, stekli vrlo veliku referencu u našem poslu, imamo veliki broj saradnika i profesionalaca koji se rado odazivaju našem pozivu na saradnju. Tim koji vodi ceo posao dugo radi zajedno, ljudi se dobro poznaju i imaju vrlo dobre privatne odnose, radeći sa nama godinama su postali prijatelji. Ove stvari, pored mnogih drugih, utiču na to da mi možemo brzo i kvalitetno da realizujemo sve produkcione faze i da konstituišemo proizvod u kratkom roku. Ključna posebnost Braće… je ta da Contrast Studios nije dobio ni jedan dinar za ovaj film, ni od Ministarstva kulture, niti od Filmskog centra Srbije… Contrast Studios se kreditno zadužio kod komercijalne banke da bi mogao da proizvede ovaj film. Koliko ja znam, to se vrlo retko događa u domaćoj kinematografiji i produkciji. Dakle, mi smo sami, uz pomoć manjeg broja sponzora, uspeli da završimo naš film i da ga plasiramo na tržište.

Braca po babine linije 3 (Nada Blam, Ljilja Stjepanovic, Olga Odanovic)

S tim u vezi, kako vidite mesto vaše porodične producentske kuće u postojećem stanju stvari i sistemu srpske kinematogafije i TV produkcije?

Ako izuzmemo Radoša , koji je u ovom poslu već četrdeset godina, Contrast Studios, kao pravno lice postoji u sistemu srpske kinematografije i TV produkcije već deset punih godina. Za sve to vreme mi smo radili, snimali i proizvodili program. Sve što smo realizovali do sada je bilo ili najgledanije ili u samom vrhu po rezultatima – kada to kažem ne mislim samo na televiziju i rejtinge, već na rezultate u bioskopu, nagrade i priznanja, komentare i stavove stručne javnosti, kritike, publiku itd. Ja mislim da nas konstanti rad i borba za opstanak u ovom poslu i na ovom tržištu sami daju rezultat i da nas verovatno stavljaju na mesto koje zaslužujemo, a koje je to mesto, neka kažu drugi, bilo bi vrlo glupo da to ja kažem… Pritom, ne mislim da smo prvi i najbolji.

Braca po babine linije 4 (Olga Odanovic)

Na čemu trenutno radi vaša kuća i možemo li u doglednoj budućnosti očekivati i nešto potpuno drugačije u odnosu na dosadašnje, recimo, nešto izvan mikrouniverzuma Selo gori…?

Trenutno radimo na plasmanu Brace… i tu se trudimo, zajedno sa našim partnerima iz Art viste, da napravimo što veći rezultat. U isto vreme se nalazimo u pripremama za nastavak snimanja TV serije Selo gori koje treba da se odvije u periodu maj-jul tekuće godine… Što se tiče planova za jesen-zimu tekuće i proleće naredne godine, imamo nekoliko opcija… Jedna se upravo tiče mikrouniverzuma Sela gori, ali nije definitivna, druga je nešto totalno drugačije u domenu serijskog programa, a treća je film koji bi trebalo da ima ozbiljan internacionalni potencijal, ali da bude prijemčiv i za domaću publiku… Videćemo… Svakako je jasno da Selo gori živi svoju jesen i da nije realno da traje još dugo, jer je to prirodna stvar da sve što počne mora i da se završi…

Nedeljko Bajić, kožna jakna