U okviru Festivala italijanskog filma, koji je u toku u Beogradu, danas 26. oktobra u prostorijama Jugoslovenske kinoteke održan je susret srpskih i italijanskih filmskih profesionalaca. Tokom ovog panela susreli su se srpski i italijanski producenti i razgovarali o budućim saradnjama kao i o mogućim koprodukcijama.
Stranim partnerima i svim prisutnim zvanicama, među kojima je bilo dosta srpskih filmskih stvaralaca, direktor Filmskog centra Srbije Gordan Matić govorio je o prednostima snimanja u Srbiji, potencijalima srpske kinematografije, modelima podrške naše države filmu i poreskim olakšicama, kao i o podsticajima za snimanje stranih filmova u Srbiji. Matić je predstavio kompletan sistem podrške FCS-a profesionalcima i kinematografiji kroz redovne konkurse, sa posebnim osvrtom na konkurs za manjinske koprodukcije.

Pored Matića, ovom značajnom susretu prisustvovali su pomoćnik direktora za međunarodne odnose Generalne direkcije za film pri Ministarstvu kulture Italije Laura Salerno, organizatorka Festivala italijansko-srpskog filma Gabrijela Karluči, direktor Apulia Film Commissiona Antonio Parente, predsednik Emilia Romagna Film Fundsa Alessandra Stefani, direktor međunarodnih odnosa RAI Stefano Marroni, predsednik Film Commissiona Calabria Anton Giulio Grande i direktor Media Deska and Creative Europe Fundsa for Cinecitta Giuseppe Massaro, koji su predstavili svoje fondove kao i modele podrške koprodukcijama.
I. A.
Fotografije: FCS

