U okviru novog „Antropološkog radara“ u Društvenom centru KROV (u Beogradu, u Kraljice Marije 47) u sredu, 27.aprila, sa početkom u 19 časova mlada rediteljka Tea Lukač održaće predavanje „Senzorna etnografija u dokumentarnom filmu“.

Kako o dokumentovanju stvarnosti razmišljaju etnografi a kako filmadžije? Koje su sličnosti u postupcima i metodama a koje razlike i da li one vode ka istom cilju? Gde se prepliću, a gde razdvajaju? Kako autorska estetika utiče na dokument i obrnuto – da li i u kojoj meri dokumnet utiče na estetiku? Kako biti objektivan a ne postati dosadni reality tv i kako ostati autor a ne izdati stvarnost koju snimaš?

Za odgovorom na ova i druga pitanja tragaćemo tokom predavanja Senzorna etnografija u dokumentarnom filmu u Društvenom centru Krov kroz brojne primere i inserte iz nagrađivanih filmova napravljenih od strane etnografa, antropologa i tradicionalnih filmskih reditelja, kao i kroz lična iskustva i zapažanja rediteljke Tee Lukač kroz njen rad na filmu Koreni. Koreni su senzorno-etnografsko iskustvo o ljudima i prirodi zarobljenim u vremenu, snimano na teritoriji Dvora na Uni.

Koreni.

Tea Lukač – Radeći u različitim poljima od filma do videoarta, Tea Lukač režirala je kratke igrane filmove, dokumentace, muzičke spotive i izlagala radove na izložbama. Tein rad je do sada putovao na mnogobrojne festivale uključujući Jihlavu, Zagrebdox, Ulju i Dok.fest Munchen. Član je udruženja DOKSrbija i alumni EX Oriente programa. Njen debi film, konceptualni dokumentrac Koreni premijerno je prikazan na festivalu Karlovi Vari, u trakmičarskoj selekciji East of the West. Trenutno završava doktorske studije na FDU sa temom primena metode senzorne etnografije u dugometražnom dokumentarnom filmu.

Tea Lukač, Autor: Geunmo Kim

Izabrana filmografija:

Koreni, 2021, 80’, premijera na 55. KVIFF, nagrada za najbolju kameru na IDFF Beldocs

Pripadnost, 2020, 50’, nagrada za najbolju kameru na IDFF Beldocs

Z. J.