Dokumentarni film „Svetlosti tiha“ biće premijerno prikazan 27. marta ove godine u bioskopu Ušće Cineplexx, sa početkom u 19 časova.
Delius film je producent i distirbuter ovog filma koji govori o Starom Ruskom groblju u Beogradu, jednom od najvećih nekropolja van teritorije Rusije, Iverskoj kapeli i dolasku prvih emigranata posle Oktobarske revolucije. Film Svetlosti tiha snimljen je uz blagoslov njegovog Preosveštenstva Vladike Šabačkog Lavrentija i starešine Podvorja Ruske crkve u Beogradu oca Vitalija Tarasjeva. Idejni tvorac ovog filma je Mati Anastasija Nović, koja iza sebe ima dokumentarni film Golgota za nezaborav – Kota 937 o bitci na Mačkovom kamenu. Najveću podršku dobijena je od Podvorja Ruske Crkve i oca Vitalija Tarasjeva, starešine Moskovskog patrijahata, koji su, zajedno sa autorima i producentima, realizovali ovaj projekat.
.Po rečima mati Anastasije, motiv za snimanje ovog filma je priča o jednom narodu koji na teritoriji druge države ima svoje groblje, što znači da je taj narod ostavio veliki pečat i utkao se u sve aspekte života naroda na čijem je tlu. Jeste Srbija dala utočište ruskim izbeglicama, ali su oni svoje ogromno znanje, kulturu i bogatstvo poklonili srpskom narodu, pojaviše Beogradu.
Neke od najznačajnijih građevina poput kompleksa na Oplencu, zgrade Vlade, Zejtlnik….. projektovao je čuveni ruski arhitekta Nikolaj Кrasnov i ostavio Beogradu i Srbiji. Na starom ruskom groblju počivaju velika imena ruske kulture i nauke, pa čak i sam Mitropolit Antonije Hrapovicki.
Кoncepcija filma je u ličnim svedočanstvima kao i u filmskog zapisa na samom groblju, Iverskoj kapeli i spomen kosturnici ruskim vojnicima iz Prvog svetskog rata na Novom groblju u Beogradu.
Film traje 80 minuta. Scenaristkinja i rediteljka je Mati Anastasija Nović. Snimatelj i montažer je Miroslav Tepić, dok se za mastering filma postarao Zoran Jovković. Producentkinja je Ivana Кostić . Ovaj film je nastao u produkciji Delius filma.
Z. J.