Film „Minamata“ je svoju svetsku premijeru imao na Berlinskom međunarodnom filmskom festivalu 2020. godine, gde je Džoni Dep pobrao pozitivne kritike i njegov performans je ocenjen kao Depova uloga života, dok je domaća publika premijerno mogla film da pogleda na ovogodišnjem 49. FEST-u u okviru Gala programa. Film je od danas, 2. septembra, na redovnom repertoaru bioskopa u Srbiji, a posebno je zanimljivo to što je ovo ostvarenje značajnim delom snimano upravo u našoj zemlji.

Nakon dana uspeha tokom Drugog svetskog rata proslavljeni ratni fotograf Eugen Smit osamuje se i otuđuje od svih. Isprva odbija poziv urednika magazina „Lajf ” da otputuje u Japan i istraži trovanje stanovnika ribarskog mesta poznatog kao Minamata. Ipak, kada ga pasionirana žena prevodilac pozove da ipak to učini, Eugen prihvata mogućnost da otkrije razorne posledice korporativne politike, kao i saučesništo policije i vlasti. Naoružan samo svojom pouzdanom kamerom protiv moćne korporacije, Smit će morati da stekne iznevereno poverenje zajednice i napravi takvu fotografiju koja će ovu priču preneti u svet.
Dve linije priče sreću se u jednom čoveku koji život razara alkoholom, narkoticima, propalim brakovima, dugovima, međutim, postoji jedan način kojim može da pronađe svoje lično svetlo na kraju tunela – povratak onome što najbolje zna, rasvetljavanju strašne prevare kompanije u Japanu svojim objektivom i rešenošću da tom pričom svom životu povrati smisao. Ovo je priča koja stoji iza nastanka jedne od najpoznatijih fotoreportaža na svetu – „Tomoko Uemura se kupa“.
Dep, koji trenutno prolazi kroz težak period ličnog života posle burnog razvoda od glumice Amber Herd, oseća posledice tog doba i smatra da ga Holivud bojkotuje, ipak, biće mu uručena počasna nagrada festivala u San Sebastijanu tokom 69. izdanja tog festivala. On će nagradu primiti 22. septembra, pre projekcije filma Ćerka. Američki glumac, poznat po brojnim ulogama poput „Edvard Makazoruki“, „Arizona Dream“ i „Pirati sa Kariba“ na taj način treći put će se pojaviti na festivalu u San Sebastijanu.
O svom liku, fotografu Eugenu Smitu, oduševljeno govori Džoni Dep:
„Što sam više učio o Eugenu Smitu sve sam ga više voleo i sve sam više razumeo zašto su se ljudi distancirali od njega, jer nije bilo lako biti u njegovom okruženju. Imao je tu slojevitost koju imaju svi veliki pisci, fotografi, umetnici i novinari. On nije hteo da otkrije činjenicu da je bio veoma povređeno, slomljeno biće. Njegova gorčina je njegovo oružje sa preživljavanje.
Karakteristično za ovaj film, pored izuzetnog performansa Džonija Depa, jeste to što je delom sniman u Beogradu, te će posle filma „Novembarski čovek“ sa Pirsom Brosnanom i Olgom Kirilenko iz 2014. godine, gledaocima biti zanimljivo da prepoznaju i otkrivaju u kojim delovima grada je „smešteno“ japansko selo Minamata.

Reditelj filma je Endru Levitas poznat po filmu „Uspavanka“ i produciranju filma „Bela vrana“ sa Rejfom Fajnsom, koji je takođe sniman u Beogradu. Pored zavidne japanske glumačke postave našao se britanski glumac Bil Naj (Bill Nighy) koga pamtimo kao razuzdanog i komedijantski nastrojenog muzičara u romantičnoj komediji „U stvari ljubav“.

Od 2. septembra domaća publika će u bioskopima širom Srbije moći da pogleda potresnu dramu „Minamata“ koja poručuje „fokusiraj se na fotografiju koju želiš da napraviš“ kao i da razmisli o poteškoćama, žrtvama i gubicima koje novinari i fotografiji moraju da podnesu kako bi iznedrili kvalitetnu priču koja uzdrmava svet.
Z. J.

