U Johanezburgu je u četvrtak, 22. novembra otvoren Festival srpskog filma u organizaciji Filmskog centra Srbije, pod pokroviteljstvom Ambasade Republike Srbije u Pretoriji, koji će trajati od 22. do 29. novembra.
U okviru ceremonije otvaranja nastupili su članovi Srpskog kulturno-umetničkog društva „Afrika“, nekoliko srpskih pisaca i slikara koji žive i stvaraju u Južnoj Africi.
Ambasador Srbije u Južnoj Africi Goran Vujačić, koji je i najzaslužniji što se ova značajna prezentacija srpske kinematografije i kulture uopšte dogodila, pozdravio je brojne goste, članove diplomatskog kora, naše građane, filmske radnike iz Južne Afrike i Srbije i najavio da će ovakve manifestacije biti mnogo ćešće nego do sada.
Poznati dramski umetnik Branislav Lečić otvorio je Festival srpskog filma, posle čega je prikazan film „Montevideo, Bog te video“, reditelja Dragana Bjelogrlića, koji je samo pre nekoliko dana osvojio nagradu za najbolji film na prestižnom Međunarodnom festivalu sportskog filma u Pekingu. „Montevideo, Bog te video“ je oduševio prisutne u punoj sali, a u kontaktu sa predstavnicima producentske kuće „Intermedia Network“ gledaoci su poželeli da što pre vide nastavak kultnog filma, ali iskazali želju da se ovaj film nađe u bioskopima u Južnoj Africi.
Tokom narednih festivalskih dana publika će u bioskopskom kompleksu, sa 15 bioskopskih sala, velelepnog zdanja „Montekasino“ moći da vidi još 14 filmskih ostvarenja srpskih autora svih generacija.
U petak će biti prikazan i srpski kandidat za Oskara, u kategoriji film na stranom jeziku, „Kad svane dan“, reditelja Gorana Paskaljevića, kao i sledeći filmovi: Klip (Maje Miloš), Tilva Roš (Nikola Ležajić), Smrt čoveka na Balkanu (Miroslav Momčilović), Ustanička ulica (Miroslav Terzić), Šešir profesora Koste Vujića (Zdravko Šotra), O Gringo (Darko Bajić), Cinema Komunisto (Mila Turajlić), Ljubav i drugi zločini (Stefan Arsenijević), Turneja (Goran Marković), Besa (Srđan Karanović), Beli lavovi (Lazar Ristovski), Klopka (Srdan Golubović), Praktični vodič kroz Beograd sa pevanjem i plakanjem (Bojan Vuletić).