Produkciju Akademskog filmskog centra i program festivala Alternative Film/Video iz Beograda predstaviće ovog vikenda u Novom Meksiku Miodrag Milošević i Greg De Kuir na festivalu „Eksperiments in sinema“ u Albukerkiju.
Učešće Akademskog filmskog centra u Albukerkiju
U okviru dve specijalne projekcije biće prikazan izbor filmova kultnih autora iz bogate arhive AFC-a, koji radi pri Domu kulture Studentski grad.
De Kuir, selektor festivala Alternative Film/Video, predstaviće filmove nastale u produkciji nekadašnjeg Akademskog kino kluba (današnjeg AFC-a) u periodu između 1960. i 1980. godine.
To su revolucionarni radovi tada mladih autora, koji se danas svrstavaju među najznačajnije filmske stvaraoce jugoslovenske kinematografije, kao što su Živojin Pavlović, Nikola Ðurić, Miodrag Taran i Mirko Avramović, Bojan Jovanović, Bojana Vujanović, Radoslav Vladić, Zoran Saveski, Dragoslav Lazić.
AFC je jedini kino klub koji je „preživeo“ na ovim prostorima. Sa više od 500 filmova i video radova nastalih u Centru i velikom kolekcijom avangardnog filma i video radova drugih autora, osnovao je Arhiv alternativnog filma koji vodi brigu o to vrednom filmskom nasleđu.
Pored velikog broja projekcija i predavanja, filmskih škola i radionica, AFC organizuje dva festivala – pomenuti Alternative i Međunarodni festival animiranog filma Balkanima. Sa prosečnom produkcijom od deset filmova godišnje, AFC je mesto gde mladi autori mogu neometano da istražuju mogućnosti medija filma i videa.
Milošević će predstaviti jedan od najstarijih festivala avangardnog filma i videa u Evropi, Alternative Film/Video, čiji je direktor od osnivanja 1982. godine.
Žiri svake godine sastavi Listu značajnih ostvarenja festivala, a ovom prilikom u Albukerkiju biće prikazana selekcija prvog saziva žirija čiji su članovi bili Jovan Jovanović, reditelj, Vlada Petrić, profesor studija filma na Harvardu i osnivač Harvard Film Arhiva, Sava Trifković, filmski autor i Božidar Zečević, filmski kritičar i teoretičar.
Reč je o kratkim filmovima Branka Karabatića, Miroslava Bate Petrovića, Francija Slaka, Hane Preuš, Radovana Čoka, Bojana Kastelića, Andreja Moroviča, Slobodana Valentinčića, Ivana Martinca i Ljubomira Šimunića.

