Na striming-platformi Cinesseum sada možete da legalno pogledate i tri filma autora Gorana Radovanovića – celovečernja igrana ostvarenja „Hitna pomoć“ i „Enklava“, kao i dokumentarna „Pileći izbori“ i  „Uz Fidela do kraja“.

Hitna pomoć je film koji oslikava intrigu snažnih korekcija srpskog društva sa početka veka. Priču o krahu vladavine brutalnosti i terora 2000. godine, pa do lupanja nesigurne srpske demokratije na vrata Evropske unije sedam godina kasnije, pratimo kroz rast službe hitne pomoći. Film zaokružuje tri priče u tri razdoblja, sa medjusobno povezanim likovima. U prvoj se prepliću fikcija i paradoks, u drugoj dominira hirovita emocija, a u trećoj mešavina stvarnosti i magije.Prema objašnjenju reditelja Gorana Radovanovića, kola hitne pomoći su paradigma ideje da se socijalna degradacija može zaustaviti jedino medjusobnim razumevanjem.

Uloge u Hitnoj pomoći tumače: Vesna Trivalić, Nenad Jezdić, Nataša Ninković, Sonja Kolačarić, Tanasije Uzunović, Petar Sekulić, Vuk Markicević, Jelena Stupljanin, Nikola Pejaković, Milan Stanković, Teodora Miljković, Boris Isaković… Reditelj Goran Radovanović je i autor scenarija, direktor fotografije je Radoslav Vladić, montažer Andrija Zafranović, scenograf Vladislav Lašić, a autor muzike Aleksandar Ilić.

Enklava je nastala  kao srpsko-nemačka koprodukcija, s uspehom je prikazana na dugom nizu domaćih i međunarodnih festivala, a bila je i srpski predstavnik u trci za Oskara u kategoriji filmova sa neengleskog govornog područja za 2015. godinu. Ovo ostvarenje je pratila i knjiga Kosovo – vera i pomirenjenadahnuta upravo filmom Enklava.

Ostvarenje koje je imalo svetsku premijeru na 43. Festu, pripoveda o srpskoj zajednici koja je ostala da živi na Kosovu u enklavama. Tema nije iz novina – rušenje groblja ili kamenovanje autobusa. To je samo okvir za suštinu Enklave – a to su identitet i opstanak Srba u Pokrajini. Film obrađuje temu srpske zajednice koja je ostala na Kosovu da živi u malim izolovanim zajednicama – enklavama. Primorani na ovakav život, ograničeni da žive na skučenom prostoru, Srbi koji su ostali da žive na Kosovu i Metohiji žive svoje živote na veoma težak način. Šta se dešava kad neko premine u enklavi, a groblje se nalazi van nje, na neprijateljskoj teritoriji? U ovoj priči, uz mnogo peripetija, jedan osamdesetogodišnji starac će, ipak, biti sahranjen zahvaljujući svom unuku, desetogodišnjem dečaku koji se usudio da učini nešto nemoguće za obe zajednice na Kosovu, i srpsku i albansku: da zavoli i stekne prijatelja na suprotnoj strani.

Anica Dobra u filmu Enklava.

Glavne uloge tumače: dečaci Filip Šubarić, Denis Murić, Nenad Stanojković, Milan Sekulić, kao i Nebojša Glogovac, Anica Dobra, Miodrag Krivokapić, Nenad Jezdić, Meto Jovanovski, Milena Jakšić, Goran Radaković

Dokumentarno ostvarenje poznatog domaćeg reditelja Gorana Radovanovića Uz Fidela do kraja, prvi je film nastao u srpsko-kubanskoj produkciji. Reditelj u ovom delu razotkriva duh kasne faze fidelizma i sumira svoje najjače utiske sa Kube. Dan pre proslave 52. godišnjice revolucije. Sudbina mnogih stanovnika Sijera Maestre su prikazani na dan ideološke ekstaze koja proslavlja događaj koji kao da je ironično prouzrokovao da vreme stane.

Antikonzumerizam je jedna od osnovnih odlika Kubanaca, gde čovek ne razmišlja u svakom momentu šta bi mu trebalo i šta bi mogao da kupi, već misli na ljudskost i postojanje. U filmu jedan stariji Kubanac uporno pokušava da startuje motor u stanju raspada, star nekoliko decenija. Ovo je jedna od simboličnih slika koja ukazuje na to da je ovo i film o apsurdnosti, o sizifovskom poslu – o pokušaju da se pokrene nešto što ne može…

 Goran Radovanović je reditelj više hvaljenih i nagrađivanih dokumentarnih filmova, kao što su Kasting (2003), Pileći izbori (2005), Uz Fidela do kraja (2012)… U njegovom scenarističko-rediteljskom opusu su i dva dugometražna igrana filma: Hitna pomoć (2009) i Enklava (2015). Radovanović trenutno priprema svoj treći dugometražni igrani film Bauk i novi dokumentrani film Čekajući Handkea, oba podržana na konkursim filmskog centra Srbije za sufinansiranje.

Pomenuta četiri Radovanovićeva filma možete pogledati ovde: https://cinesseum.com/sr

Z. J.