Pobednički film takmičarskog programa nedavnog 38. FEST-a, posleratna hrvatska drama “Metastaze” Branka Šmita (Schmidt), biće premijerno prikazan 4. marta u bioskopu “Balkan” u Beogradu, koji time počinje saradnju sa ambasadama i kulturnim centrima stranih zemalja koje žele da predstave najnovija ostvarenja svoje kinematografije i njihove autore.

“Balkan” organizuje bioskopsku premijeru “Metastaza” sa ambasadom Hrvatske u Beogradu, čime počinje, kako je istaknuto, obnova distribucije hrvatskog filma.

Šmitov film koprodukcija je Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije, a pobedio je i na festivalu u Puli prošle godine, nakon što ga je u bioskopima videlo oko 30.000 gledalaca.

Na zatvaranju 38. FEST-a, reprizom “Metastaza” i svečanim uručenjem “Politikine” nagrade “Eritrocit”, Šmit je poručio da je budućnost kinematografija u regionu u koprodukcijama, budući da je reč o malim tržištima i nedovoljnim budžetima za samostalne filmske projekte.
Njegov film o huliganstvu i bujanju ultradesnice, pojavama karakterističnim za većinu zemalja u tranziciji, proglašen je najboljim u programu “Evropa van Evrope” 38. FEST-a jednoglasnom odlukom žirija koji su činile makedonska glumica i producentkinja Labina Mitevska (predsednica), američka filmska kritičarka magazina “Verajeti” Alisa Sajmon (Ališa Simon) i beogradska filmska kritičarka Dubravka Lakić, novinarka lista “Politika”.

Film “Metastaze” nagrađen je za “znalačku režiju i snažan psihološki portret ljudi sa društvenih margina”.

Film “Metastaze” priča je o problemima narkomanije, huliganstva, bujanja ultra-desnice, urbanim frustracijama mladih, posleratnom beznađu i drugim uznemirujućim pojavama u savremenom hrvatskom društvu, a prema rečima Šmita, takva priča bila bi realistična zapravo u bilo kojoj nedovršenoj demokratiji, samo sa drugim likovima.

Film je zasnovan na istoimenom romanu Ive Balenovića, koji je pretvoren i u pozorišni komad, a scenario je napisao Ognjen Sviličić, jedan od najboljih hrvatskih scenarista koji je poznat i kao reditelj filmova „Oprosti za kung fu“ i “Armin”.