Hrvatsko audiovizualno veće je u petak, 23. septembra, održalo 73. sednicu na kojoj je donelo odluke o listi prioriteta i raspodeli sredstava prema Javnom pozivu za koprodukcije s manjinskim hrvatskim udelom (rokovi 15. februar i 25. maj 2016. godine). Među odabranim, našli su se i projekti srpskih reditelja Borisa Mitića, Ognjena Glavonića i Senke Domanović. U kategoriji podsticanja proizvodnje koprodukcija s manjinskim hrvatskim udelom odluke su donesene za dva roka. Za rok u februaru pristiglo je 13 prijava, a sufinansiranje je predloženo za tri projekta u ukupnom iznosu od 580.000,00 kuna – uključujući i Slatko od Ništa, dugometražni dokumentarni film Borisa Mitića, u produkciji Dribbling Pictures iz Srbije. Ovom projektu je odobreno 200.000 kuna, uz obrazloženje: „Dugometražni dokumentarni film Slatko od Ništa Borisa Mitića, srbijanskog redatelja sa već desetogodišnjim boravkom u Zagrebu, projekt je koji je nastajao dugi niz godina. Ova dokumentarna parabola, koju ovaj načitani i duhoviti autor naziva utješnim dokumentarcem, zapravo je prema autorovim riječima pokušaj stvaranja originalne, inspirativne i pristupačne kritike suvremenog društva s aspekta Ničega, osnovnom idejom: Što bi nam Ništa reklo kada bi nam se po prvi put obratilo, i kako uopće dokumentarnim filmskim jezikom dočarati to Ništa. Ideja Ničega kao naratora nastaje na tragu prosedea fiktivnog naratora koji je autor već koristio u svom prethodnom, nagrađivanom dokumentarcu Doviđenja, kako ste? Dok se u offu čuje samo glas naratora, film oslikavaju desetine direktora fotografije najrazličitijih geografskih, estetskih i biografskih profila. U impozantnom popisu snimatelja i autora koji je autor Boris Mitić uključio u ovaj nesvakidašnji projekt/radnu platformu impozantan je broj hrvatskih autora/snimatelja/filmaša među kojima su Boris Poljak i Silvestar Kolbas. Ništa će kao narator, za međunarodnu verziju filma, utjeloviti ikona pop glazbe Iggy Pop, dok glazbu zafilm potpisuje britanski kabaretski trio Tiger Lillies. Film su dosad otkupile, i zmeđu ostalih, televizije u Francuskoj, Njemačkoj, Švicarskoj, Švedskoj, Finskoj, Nizozemskoj i Španjolskoj.“

Boris Mitić
Boris Mitić, reditelj.

Za rok u maju pristiglo je 25 prijava, a za sufinansiranje je predloženo pet projekata u ukupnom iznosu od 1.280.000,00 kuna – uključujući dugometražni debitantski igrani film Teret u režiji Ognjena Glavonića (glavni producent: Cinema Defacto, Francuska), kome je odobreno 450.000 kuna, i dugometražni dokumentarani film Okupirani bioskop u režiji Senke Domanović (glavni producent: This and That Productions d.o.o. iz Srbije), kome je odobreno 140.000 kuna. U obrazloženju za Teret piše: „Debitantski dugometražni film Teret srbijanskog redatelja Ognjena Glavonića, koprodukcija između Srbije, Francuske i Hrvatske je logičan, fikcijski nastavak teme koju je autor na vrlo upečatljiv način obradio u svom, kako ga sam naziva, eksperimentalno – dokumentarnom film Dubina 2 koji je svoju premijeru imao na ovogodišnjem Berlinskom filmskom festivalu, u sekciji Forum. Inspiriran stvarnim događajima koji su se dogodili tijekom NATO-vog bombardiranja Srbije, film prati poslovno, fizičko putovanje glavnog lika, ali i njegovo putovanje kroz samog sebe, svoje strahove, brige i sumnje, odnosno po riječima autora: putovanje kroz tamu jednog društva u specifičnom trenutku njegovog raspadanja. Teret iz naslova je i fizički, stvaran ali i metaforički.“

Ognjen Glavonić, reditelj.
Ognjen Glavonić, reditelj.

U obrazloženju za Okupirani bioskop stoji: „Dugometražni dokumentarni film Okupirano kino autorice Senke Domanović, koprodukcija između Srbije i Hrvatske, prati kroz razdoblje od preko godinu dana događaje nakon spontane građanske okupacije privatiziranog beogradskog kina Zvezda, o kojoj je pisao i ugledni The New York Times, te preispituje granice građanskog aktivizma i pokušava odgovoriti na pitanje: zašto je danas kino Zvezda prazno?“

Senka Domanović, rediteljka.
Senka Domanović, rediteljka.

Veće je odluku donijelo po predlozima Umetničkog veća, čija je 52. sednica održana 21. maja 2016. godine. Hrvatsko audiovizualno veće na 73. sednici odlučivalo je u sastavu: Vera Robić-Škarica, Ivana Vukinovac Gelo, Nataša Petrović, Sanja Ravlić, Antonio Nuić, Silvestar Kolbas, Zrinko Ogresta, Branko Matutinović, Dino Paškov, Hrvoje Krstulović i Boško Picula, dok su na 52. sednici Umetničkog veća učestvovali: Ana Marija Simić, Jelena Paljan, Sanja Ravlić, Dean Šoša, Boško Picula i Miroslav Sikavica.

Detaljnije o rezultatima konkursa se možete informisati na sajtu HAVC-a.

Đ. Bajić