U ponedeljak je i zvanično obznanjen čitav program ovogodišnjeg, 46. po redu izdanja Festa, koji će se održavati od 23. februara do 4. marta. Mi vam ovom prilikom skrećemo pažnju na srpske filmove i srpske manjinske koprodukcije.

Programska celina „Srpski film“ donosi pet domaćih premijera pet novih srpskih filmova; u pitanju su Banditi u potrazi za mamom Koste Ristića (svetska premijera), Ederlezi Rising Lazara Bodrože (svetska premijera), Horizonti Svetislava Dragomirovića, Izgrednici Dejana Zečevića i O bubicama i herojima Petra Pašića (svetska premijera).

U selekciji „Microwave“, programskoj celini fokusiranoj na mikrobudžetska ostvarenja, našla se Pretpostavka nevinosti (svetska premijera), novi film Jelene Marković, rediteljke filmova Država i Unutra. U ovoj selekciji biće premijerno prikazan i Grande punto (svetska premijera), film koji je režirao Vanja Hovan.

Osim toga, u ponudi 46. Festa je i rusko-francusko-srpska koprodukcija Dovlatov Alekseja Germana mlađeg, i to u Glavnom takmičarskom programu. Podsećamo, u tom filmu, koji će premijeru imati u glavnom programu predstojećeg Berlinskog filmskog festivala, naslovnu ulogu tumači mladi srpski glumac, Milan Marić.

Ovome dodajemo i još tri srpske manjinske koprodukcije u programu Fest 46 – švedsko-srepke Čelične ratnice Jelene Mile (u odeljku „Fest predstavlja“), te slovenački film Osnove ubijanja Jana Cvitkovića i bosanskohercegovački Žaba Elmera Jukića u selekciji „Fokus Evropa“.

Selekcija „DocuFest“, pak, doneće nam dva nova srpska dokumentarna ostvarenja –Boturić Srđana Kneževića i Portet umetnika: Milčo Mančevski Katarine Vražalić. Mlade srpske glumce Denisa Murića i Pavla Čemerikića na Festu ćemo gledati u hrvatskom ostvarenju Agape Branka Šmita, koji će biti deo ponude Glavnog takmičarskog programa.

Zoran Janković

