Objavljena su zvanična pravila za kategoriju međunarodnog dugometražnog filma na 96. Oskarima®. Međunarodni film se definiše kao dugometražni film (više od 40 minuta) koji je proizveden van Sjedinjenih Američkih Država i njihovih teritorija sa pretežno (više od 50%) dijaloga na jeziku koji nije engleski. Animirani i dokumentarni dugometražni filmovi su dozvoljeni.

Odobrene selekcione komisije su pozvane da podnesu SAMO JEDAN film kao kandidata za kategoriju najboljeg međunarodnog dugometražnog filma.

Film izabran za kandidata zemlje mora prvo biti pušten u distribuciju u zemlji porekla ne pre 1. decembra 2022. a najkasnije do 31. oktobra 2023. i prvo mora biti javno prikazivan u periodu od najmanje sedam dana uzastopno u komercijalnom bioskopu sa ciljem zarade producenta i prikazivača.

Da bi filmovi lakše ispunjavali uslove za prikazivanje u bioskopima, Akademija će dozvoliti filmovima da se kvalifikuju van zemlje porekla, pod uslovom da se film prikazuje u bioskopima van Sjedinjenih Država i njihovih teritorija u periodu od najmanje sedam dana uzastopno u komercijalnom bioskopu, sa prodajom ulaznica.

Izvršni komitet za međunarodni dugometražni film je nadležan za sva pitanja ispunjavanja uslova za kandidaturu i pravila.

Svi datumi i pravila vezana za ispunjavanja uslova za kvalifikovanje za 96. dodelu Oskara su podložni promenama.

VAŽNE NAPOMENE:

Period ispunjavanja uslova za kvalifikaciju: film koji je izabran kao kandidat neke zemlje prvo mora da bude pušten u distribuciju u zemlji porekla ne pre 1. decembra 2022, a najkasnije do 31. oktobra 2023.

Selekciju tog filma vrši jedna odobrena organizacija, žiri ili komisija, u kojoj najmanje 50% čine umetnici i/ili profesionalci iz oblasti filma.

Rok za informacije o komisiji za izbor: utorak, 15. avgust 2023. (Molimo da pogledate pravila za zemlje koje se prijavljuju prvi put ili koje se nisu prijavile u prethodnih pet godina.)

Rok za predaju filmova: 17 časova po Pacifičkom vremenu, u ponedeljak, 2. oktobra 2023.

I. DEFINICIJA

Međunarodni film se definiše kao dugometražni film (duži od 40 minuta) produciran van Sjedinjenih Američkih Država i njihovih teritorija, sa dijalozima koji su većinom (više od 50%) na jeziku koji nije engleski. Animirani i dokumentarni filmovi su dozvoljeni.

II. USLOVI ZA KVALIFIKOVANJE

A. Film-kandidat svake zemlje mora da bude distribuiran u zemlji porekla ne pre 1. decembra 2022. i najkasnije do 31. oktobra 2023. i mora da bude javno prikazivan najmanje sedam uzastopnih dana u komercijalnom bioskopu s ciljem profita producenta i distributera.

Prijave moraju biti poslate na filmu od 35 mm ili 70 mm, ili u digitalnom kino formatu sa progresivnim skeniranjem od 24 ili 48 kadrova sa minimalnom rezolucijom projektora od 2048 puta 1080 piksela, format izvorne slike u skladu sa ST 428-1:2006 D-Cinema Distribution Master – Karakteristike slike; kompresija slike (ako se koristi) u skladu sa ISO/IEC 15444-1 (JPEG 2000); i slikovne i zvučne datoteke moraju biti upakovane kao digitalni bioskopski paketi (DCP) u „SMPTE DCP“ formatu. SMPTE DCP se odnosi na SMPTE ST 429-2:2020 D-Cinema Packaging – DCP operativna ograničenja i srodne specifikacije. (Blu-ray format ne ispunjava zahteve za digitalni bioskop).

Zvuk u digitalnom bioskopskom paketu (DCP) je obično 5.1 ili 7.1-kanalni. Minimum za ne-mono konfiguraciju zvuka je  tri kanala – levi, centralni, desni (konfiguracija levo/desno nije prihvatljiva u bioskopskom okruženju). Pored zvuka podeljenog na kanale, objektni zvuk takođe može biti prisutan kao imerzivni audio bitstream.

Audio podaci moraju biti formatirani u skladu sa SMPTE ST 429-3:2007 D-Cinema Packaging – Sound and Picture Track File, SMPTE ST 428-2:2006 D-Cinema Distribution Master – Audio Characteristics i SMPTE ST 428-12: 2013 D-Cinema Distribution Master Common Audio Channels i Soundfield Groups standardom. Imerzivni audio, ako postoji, mora biti formatiran u skladu sa SMPTE ST 2098-2:2019 Immersive Audio Bitstream specifikacijom i SMPTE 429-18:2019 D-Cinema Packaging – Immersive Audio Track File i upakovan u skladu sa SMPTE 429-19:201 D-Cinema Packaging – DCP Operational Constraints for Immersive Audio (operativna ograničenja za imerzivni audio).

B. Neophodno je da je film bio reklamiran i bioskopski eksploatisan tokom perioda prikazivanja u bioskopima u svrhe kvalifikacije na način koji se smatra normalnim i uobičajenim za praksu distribucije dugometražnih filmova u bioskopima. Nije neophodno da je film bio distribuiran u Sjedinjenim Državama.

C. Filmovi koji, u bilo kojoj verziji, budu javno prikazivani ili distribirani van bioskopa pre perioda kvalifikacionog prikazivanja u bioskopima ne mogu biti kandidovani za Oskara.

 Javno prikazivanje ili distribucija van bioskopa uključuje, ali nije ograničena na:

• emitovanje na regularnoj i kablovskoj televiziji

• PPV/VOD (plaćanje po pregledu/video na zahtev)

• distribuciju putem DVD-a

• distribuciju na letovima avionskih kompanija

• distribuciju putem interneta

D. Snimak originalnog dijaloga kao i kompletan film moraju biti pretežno (više od 50%) na jeziku ili jezicima koji nisu engleski. Neophodno je dostavite tačne, čitke titlove na engleskom jeziku.

E. Zemlja porekla filma mora potvrditi da je kreativna kontrola filma bila većim delom u rukama građana ili stanovnika zemlje koja je poslala film.

F. Ukoliko selekciona komisija ne dostavi ažurne i/ili tačne informacije u vezi sa državljanstvom, poslovnom pripadnošću ili autorima kandidovanog filma, spiskom ljudi koji su učestvovali u stvaranju filma, detaljima o produkciji i informacijama o distribuciji, smatraće se da film ne ispunjava uslove za kvalifikovanje.

G. Izvršni komitet za međunarodni dugometražni film je nadležan za sva pitanja ispunjavanja uslova za kvalifikovanje i pravila..

III. PRIJAVA

A. Svaka zemlja je  pozvana da kandiduje svoj najbolji film Akademiji. Selekciju vrši jedna odobrena organizacija, žiri ili komisija koja treba da uključuje umetnike i/ili radnike iz oblasti filma. Spisak članova komisije za izbor mora biti dostavljen Akademiji najkasnije do utorka, 15. avgusta 2023. godine, ili do roka za podnošenje koji objavi Akademija. Zemlje koje se prijavljuju prvi put ili koje se nisu prijavile u prethodnih pet godina, moraju da podnesu listu članova komisije za selekciju i materijale za prijavu za odobrenje Akademije do 31. decembra 2023, kako bi se kvalifikovale u narednoj (97.) godini dodele nagrada. Zemlja ne mora svake godine da prijavi kandidata.

B. Samo jedan film će biti prihvaćen iz svake zemlje kao zvanični kandidat. Filmove treba prijaviti Akademiji čim budu odabrani.

C. Akademija će obezbediti onlajn pristup odobrenoj komisiji za selekciju svake zemlje kako bi producent izabranog filma mogao da pruži potpune informacije o produkciji.

D. Sledeći materijali za prijavu moraju biti dostavljeni Akademiji do ponedeljka, 2. oktobra 2022 u 17 časova po Pacifičkom vremenu:

• Popunjeni onlajn formulari za prijavu

• Digitalna kopija filma namenjena za striming

• [SAMO ZA INTERNU UPOTREBU] Sigurna i lozinkom zaštićena veza do filma. Ovo je potrebno za testiranje dijaloga koji nije na engleskom.

• Kompletna kredit lista glumaca i kredita

• Biografija i fotografija režisera

• Određeni ključni kadar (key frame) koji se koristi za najavu striming prikazivanja filma

• Poster za bioskopske projekcije filma, za arhivske svrhe

• Dokaz o kvalifikovanom prikazivanju filma u bioskopima, uključujući, ali ne i ograničavajući se na reklamne materijale.

E. Učesnici čiji filmovi uđu u uži izbor moraju dostaviti ili 35mm ili 70mm kopiju filma ili jedan DCP filma nakon objavljivanja užeg izbora. Podnošenjem filma, filmski stvaraoci izjavljuju da su saglasni da Akademija ima pravo da pravi kopije i distribuira ih samo za potrebe glasanja. Akademija će zadržati u svojoj arhivi po jedan primerak svakog filma koji bude nominovan za nagradu za Međunarodni film.

IV. GLASANJE

A. Nominacije za međunarodne dugometražne filmove biće određene u dva kruga glasanja:

1.  Svi aktivni i doživotni članovi Akademije biće pozvani da pogledaju kvalifikovane prijave u kategoriji. Oni koji se odluče za prijavu će morati da pogledaju minimalan broj prijavljenih filmova koji ispunjavaju uslove kako je definisano trenutnim procedurama. Članovi će glasati tajnim glasanjem po svom izboru za najviše petnaest filmova. Petnaest filmova koji dobiju najveći broj glasova proći će u sledeći krug glasanja.

2. Svi aktivni i doživotni članovi Akademije biće pozvani da pogledaju petnaest filmova u užem izboru u kategoriji. Član mora da pogleda sve filmove koji su ušli u uži izbor da bi njegov glasački listić bio uvažen. Članovi glasaju po svom izboru za najviše pet filmova. Pet filmova koji dobiju najveći broj glasova biće nominovani za konačno glasanje za međunarodnu nagradu za dugometražni film.

B. Konačno glasanje za međunarodnu nagradu za dugometražni film biće ograničeno na aktivne i doživotne članove Akademije koji su pogledali svih pet nominovanih filmova.

C. Statueta Akademije (Oskar) biće dodeljena filmu i primljena od strane reditelja u ime svih koji su radili na filmu. Za potrebe dodele Oskara, samo zemlja će biti navedena kao nominovana. Ime reditelja biće navedeno na ploči statuete posle zemlje i naslova filma.

V. OGRANIČENJA OGLAŠAVANJA I PROMOCIJE

A. Pored poštovanja Pravila za dodelu nagrada za 96. dodelu Oskara, svi učesnici koji se prijave takođe su obavezani Pravilima kampanje Akademije koji se odnose na promociju filmova koji ispunjavaju uslove i podležu kaznama predviđenim u njima, uključujući potencijalnu deklaraciju o nepodobnost od strane Odbora guvernera zbog kršenja tih smernica.

VI. ISPUNJAVANJE USLOVA U DRUGIM KATEGORIJAMA

A. Prijave kandidata za nagradu za međunarodni dugometražni film mogu se podneti za 96. dodelu Oskara u drugim kategorijama, uključujući najbolji film, pod uslovom da su u skladu sa pravilima koja regulišu te kategorije.

B. Filmovi kandidati u kategoriji Međunarodnog dugometražnog filma za 96. dodelu Oskara NE mogu biti prijavljeni kao kandidati u drugim kategorijama nagrada u narednoj godini, niti mogu biti prijavljeni filmovi koji su bili prijavljeni u drugim kategorijama nagrada u prethodnoj godini.