Sedamdeset troje dece pohađalo je osam radionica organizovanih u saradnji sa školama u Divcima, Brankovini, Dračiću, Valjevskoj Kamenici, Poćuti, Stavama, Popučkama i Valjevu. Rezultat njihovog angažmana i učešća jeste stečeno teorijsko znanje i veštine o osnovama filma i svim aspektima realizacije jednog audio-vizuelnog dela, kao i osam kratkih igranih filmova.

 -Naši polaznici su bili izuzetno zainteresovani i angažovani. Ispostavilo se da deca već barataju osnovama filmskog jezika na intuitivnom nivou zbog korišćenja socijalnih mreža. U tom smislu, naša predavanja su im značila što smo mogli da osetimo. Moj najjači utisak je da je osnovna filmska pismenost postala neophodnost za naše polaznike, izjavio je mentor, reditelj Kosta Đorđević.

mentor, reditelj Kosta Đorđević

Polaznici/ce su u anketama sprovedenim na kraju svake radionice dali najviše ocene sadržaju programa i realizaciji,  dok se većina njih izjasnila da su zainteresovani za nastavak učešća u sličnim filmskim projektima.

 -Kreativnost, otvorenost i znatiželja dece koja su učestvovala na ovim radionicama podsetili su me zašto sam se zaljubio u film i zašto su ovakvi projekti neophodni, naglasio je mentor, scenarista i reditelj Marko Marković.

mentor, scenarista i reditelj Marko Marković.

Pored Marka i Koste, treća mentorka je bila direktorka fotografije Bojana Andrić, a veliki doprinos su dali i članovi Vakuma, bivši polaznici ranijih filmskih radionica, Antonije Manojlović i Katarina Radmilović.

 -Najveće zadovoljstvo je videti sreću kod polaznika koji su otkrili svoje skrivene talente, razvili nova interesovanja u pravcu filmske umetnosti i izrazili želju da proširuju znanja. Za nas organizatore to je vetar u leđa i znak da ovo što radimo je od neprocenjive vrednosti i značaja kako za mlade učesnike programa, tako i za škole, posebno je istakla projektni koordinator Dragana Jakovljević.

Kraj projekta označilo je online takmičenje koje je udruženje Vakum organizovalo na svojim društvenim mrežama od 7. do 13.juna gde je šira javnost mogla da se upozna sa rezultatima radionica ali i da svoj glas putem lajka za film koji im se najviše dopao.

Pobednik sa najvećim brojem osvojenih lajkova (988) je film „Nestašni brat“ koji su realizovali učenici i učenice O.Š. Stevan Filipović, Divci.

Pobednicima će biti uručene knjige o snimanju filma, a svih 8 filmova biće prikazano u okviru predstojećeg izdanja Valjevskih filmskih susreta.

Polaznici, škola u Divcima, pobednici onlajn takmičenja.

Filmske radionice Kadar za sve! su podržane u okviru projekta Platforma za odgovorno upravljanje javnim finansijama koji finansira Vlada Švedske (SIDA) i Grad Valjevo, a sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).

Foto: Vladimir Petrović

Z. J.